İzmir Otoyolunu SAÜ'de anlattı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İnşaat Mühendisliği Topluluğu tarafından düzenlenen 'Ulaştırma Paneli'nde konuşan Tuğlu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi ihalesini Genel Müdürü olduğu Otoyol A.Ş.'nin kazandığını hatırlattı.
Otoyol A.Ş.'yi 6 ortakla kurduklarını kaydeden Tuğlu; "Bunların 5'i Türk, bir tanesi de İtalyan bir firma. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesini Yap-İşlet-Devret usulüne göre ihalesini imzaladık. Bu projeyi 22 yıl 4 ay sonra devredeceğiz. Bu süreye yapım ve işletim süresi de dahil" diye konuştu.

-PROJE-
Marmara ve Ege Bölgesi arasında önemli bir bağlantı oluşturacak olan projeyle İstanbul ile İzmir arası 3,5 saate inecek. İlk etapta, Gebze-Dilovası'nda yapılacak olan bağlantı ile İzmir Körfezi asma köprüyle geçilerek Orhangazi'ye ulaşılacak. Orhangazi'den Bursa'ya gidilecek. Bursa-Balıkesir üçüncü kesim oluşturularak, Balıkesir'den İzmir'e gidilecek.
Proje kapsamında toplam, 3000 metre uzunluğunda asma köprü inşa edilecek. Köprü'nün ana açıklığı 1550 metre olması sebebiyle, dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olma özelliği taşıyacak. 377 kilometre otoyol ve 44 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 km uzunluğunda olacak olan projede, 30 adet viyadük, 209 adet köprü ve toplam 7395 metre uzunluğunda 4 adet tünel bulunacak.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2739393/izmir-otoyolunu-saude-anlatti