İzmitte Sapanca Gölü için çok vahim bir iddia!

Kocaeli İl Genel Meclisi`nin kasım ayı meclis toplantısının ilk oturumu gerçekleştirildi.

Mecliste gündem dışı söz alan CHP`li meclis üyesi Erdal Baş, Sapanca Gölünden Yuvacık Barajı`na aktarılan suyla ilgili önemli bir iddiada bulundu.

Meclis toplantısının dilek ve temenniler bölümünde söz alan Erdal Baş, önceki gün Yuvacık Barajı'nda su kalmaması nedeniyle Sapanca Gölü'nden yapılan su takviyesine dikkat çekerek, aktarılan suyun içinde kanalizasyon suyu olduğunu iddia etti.

Baş, "Vatandaşlar çeşmeden su içmesin. Yuvacık Barajı'ndan akan su yeterli olmadığı gerekçesiyle Sapanca Gölü havzasından su alındı. Ama Sapanca'ya insan ve hayvan pisliği akmaktadır. Sapanca Gölü'ne kanalizasyon akmaktadır. Bu pislik, Avluburun, Hamidiye, Derbent, Yanıkdere ve Kırkpınar'dan akıyor" diye konuştu.

BAŞKANIN KARARI SİYASİ

Başkan Karaosmanoğlu'nun aldığı kararın tamamen siyasi olduğunun altını çizen Baş, "Sefa Sirmen'in yaptırdığı barajı etkisiz kılıp, kendi yaptırdığını ön plana çıkarmak istiyor. Yuvacık Barajı'ndan alınarak satılan damacana sular, her yerde sağlıklı bir şekilde satılıyor. Halkın sağlığı ile siyaset yapmayın. Yuvacık Barajı'nda su azalmıştır olabilir. Kısa süreli kesintilerle sorunu çözebiliriz. Yağmur yağıyor, sorun kendiliğinden çözülüyor zaten. Yuvacık'a gelen su tertemiz sudur. Sapanca duran bir göldür, bir de pislik geliyor. Benim vatandaşlara tavsiyem, suları içmesinler, suları damacanalardan içsinler. Başkan Karaosmanoğlu da vanaları bugün itibariyle durdursun ve kararı bir kez daha gözden geçirsin" şeklinde konuştu.

PANİK ORTAMINA GEREK YOK

Baş'ın iddiaları üzerine konuşan Fahim Kılıç, "Hiç kimse bu şehrin düşmanı değil. Yetkililer, bu konuda önlemlerini almışlardır" dedi. Sonrasında söz alan AKP Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan,"İstihbaratınızı iyi yapın. Elinizdeki resimler, Avluburun Köyü'nden çekilen resim. Baraja ulaşılan kısım değil. Şimdi vanaları kapatırlarsa eve gidince su akmayacak. Siz, 'damacana suyu için' diyorsunuz ama evde de suya ihtiyaç var. Vanalar kapatılamaz. Adapazarı buradan şebeke suyunu sağlıyor. Yaklaşık 1000 civarında köyümüz suyunu Sapanca Gölü'nden alıyor. Panik ortamı yaratmanıza gerek yok. Musluktan akan suya bakarsanız, dediğiniz kadar kötü bir su olmadığını görürsünüz. Bunun olması ihtiyaçtı ve yapıldı" diyerek cevap verdi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2740669/izmitte-sapanca-golu-icin-cok-vahim-bir-iddia