Diyarbakır'daki cami saldırısına sert tepki

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ve İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Sakarya Şube Başkanı Sebahattin Aydın, PKK'lı teröristlerce Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ilk Osmanlı eseri Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'ne düzenlenen saldırıyı kınadı.

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, PKK'nın ibadethanelere saygısızlığının ilk olmadığını söyledi.

Daha önce de PKK'nın benzer saldırılarına tanık olunduğuna dikkati çeken Sofuoğlu, "Belki bunlardan ders çıkarmıştır, saygılı olması gerektiğini öğrenmiştir' diye akıllara gelebilir ama bu caminin ateşe verilmesiyle bunun olmadığı, dikkate almadığı anlaşıldı" şeklinde konuştu.

Sofuoğlu, PKK'nın bu saldırıyı yaparak şaşırtıcı tavır sergilemediğini, Marksist örgüt olduğunu, bunu mütemadiyen deklare ettiğini dile getirdi.

Terör örgütünü yönetenlerin Müslüman Kürtleri bağnazlıkla suçladığını belirten Sofuoğlu, "Müslüman seçmenleri kendisine hedef alan PKK, dini inançlarını hiçbir şekilde dikkate almadığını defalarca gösterdi. Dünya tarihinde camilerin yakılması Marksist, din düşmanı rejimlerde karşılaşılan hadiselerdir" ifadesini kullandı.

Sofuoğlu, terör örgütü PKK'nın şimdiye kadar İslam dinine yönelik, temelinde Marksist düşünceden kaynaklanan saygısızca tutumların, Müslüman Kürtlere dönüştürücü faaliyetler uygulayacağının göstergesi olarak değerlendirebileceğini vurguladı.

Sofuoğlu, şunları kaydetti:

"Bu, Türkiye'de Müslüman seçmenlerden oy isteyen PKK'nın dini inançları yoğun Kürtlerin olduğu Diyarbakır'da bile ibadet yerlerinin yakıldığının pekala görülmesi, dikkatlerde kalması gerekir. Gezi Parkı olaylarında camiye girenleri, camiye saygısızca davrananları hatırlamak gerekir. Bunlar tesadüfen, yanlışlıkla, bir kez olmuş hadiseler değil. Bunların camiye saygısızlıkları inançları gereğidir. Irak'ta Amerikan askerlerinin camilere girip Kur'an-ı Kerimleri yerlere atmaları, İsrail askerlerinin postallarıyla Mescid-i Aksa'ya girmeleri benzeri bir hadisedir.

Ne yazık ki bu saldırıların bir benzeri, Müslümanların çoğunlukta olduğu Türkiye ve dindar Kürtlerin bulunduğu Diyarbakır'da yapılıyor. Bu, son derece üzüntü verici ve asla dikkatlerden kaçmaması gereken bir hadisedir."

- "Bu zalim topluluğa artık 'Yeter' diyoruz"

İHH İnsani Yardım Vakfı Sakarya Şube Başkanı Aydın da kurulduğu ilk günden itibaren halkın maddi ve manevi değerlerine saldıran terör örgütü PKK'nın hainliklerine bir yenisini daha eklediğini ve Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi camiye saldırdığını anımsattı.

Terör örgütünün çatışmaları şehir merkezlerine taşıma gayretiyle sadece kamu görevlileri değil, bölge halkının da mağdur olduğunu, masum çocukların katledildiğini, hastaların tedavi edilemediğine dikkati çeken Aydın, PKK'nın, tarihi mekanları ve İslam'ın remzi (simge) camileri, medreseleri, hamamları mevzi ve karargah olarak kullandığını vurguladı.

Aydın, "Şehir merkezlerine hendekler kazmak, barikatlar kurmak, bomba düzenekleri yerleştirmek, mayınlar döşemek ve roketatarlar kullanmak, yöre halkının maddi ve manevi açıdan mağduriyetine neden olmaktadır. Halkı cezalandırmayı amaçlayan bu terör şebekesine 'Artık yeter' diyoruz" ifadelerini kullandı.

Terör örgütü PKK'nın, alçakça manevi değerlere saldırmaya devam ettiğini anlatan Aydın, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Son süreçte önce şehit Yasin Börü ve arkadaşları, ardından şehit Aytaç Baran ve seçim döneminde ise Peygamberimize yönelik alçaklıklarını şimdide cami yakma eylemine kadar getirmiştir. Yüce Allah Bakara Suresi'nin 6. ayetinde 'Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da uyarmasan da onlar için birdir, inanmazlar' buyuruyor. Bizler de bu zalim topluluğa 'Artık yeter' diyoruz. Bu ihanet sarmalı, kazmış olduğunuz hendekler, yapmış olduğunuz zulüm Müslüman, Kürt, Türk ve Arap halkları bölemeyecek.

Kardeşliğimiz ve ümmet olma şuurumuz hiçbir zaman bitmeyecek."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2741660/diyarbakirdaki-cami-saldirisina-sert-tepki