Orman köylerinde 'canavar' korkusu!

İsmail Çetintaş - Kaan Gümüşel
Köylülerin "Canavar" diye adlandırdığı bu hayvanı bugüne kadar gören olmazken, şimdi kar yağışının ardından insanlara saldırmasından endişe ediliyor.

Alınan bilgilere göre, deniz seviyesindenyaklaşık 700 ile 800 metreyükseklikte bulunan Sakarya'nın Pamukova İlçesi Ahiler Köyü, Bilecik'in Osmaneli ilçesine bağlı Ağalan, Adliye ve Bursa'nın İznik İlçesi'ne bağlıElmalı Köyleri üçgeninde dolaşan ve halk arasında "canavar" diye adlandırılan, ne olduğu bilinmeyen yabani hayvanın, ilkbahardan bugüne kadar yaklaşık 50 köpeği parçaladığı iddia edildi.

Bşlarından yemeye başlıyor
Ağlan Köyü Muhtarı Refik Zengin 80 haneli köylerinde köpeklerinin, türünü bilmedikleri bir hayvan tarafından parçalandığını söyleyerek"Son bir ay içinde köyümüzden 5 köpeğimiz parçalandı. Sadece bizde değil komşu köylerimizde de bu korku yaşanıyor. Köpeklerin başlarından itibaren yemeye başlıyor, ayaklarını bırakıyor" dedi.

Köpeğe alıştırılmış Kurt olabilir
Ağlan Köyünde avcılık yapan Hasan Perk esrarengiz hayvanıngeceyarısına doğru köylerine kadar indiğini söyleyerek "Gece köpek feryadı ile uyandık. Ne olduğuna anlam veremedik. Ertesi gün komşumuzun iki köpeği kayboldu. Bu vahşeti yapan hayvanın hayvanat bahçesinden salınmış kurt olduğunu düşünüyorum. Sırtlan da olabilir. Ama hiçbir şekilde anlam da veremiyoruz korku içindeyiz" dedi.

Köy Muhtarı: 'Endişe İçindeyiz'
Adliye Köyü Muhtarı Ahmet Gül ise köylerinde son beş ayda bir çok ava köpeğinin kaybolduğunu, kaçıran yırtıcı hayvanın köpekleri yediğini, köpeklerin ormanlık alanda baş ve patilerini bulduklarını söyledi.Muhtar AhmetGül " Artık köyümüzün içine kadar inmeye, evlerin önünde bağlı köpekleri götürmeye başladı. Kaçırdığı köpekleri köyün etrafında ormanlık alanda yiyor. Bu hayvan kurt değil. Kurt olsa koyun sürüsüne girer ve onları da alır ama bu hayvan sadece köpeklere saldırıp yok ediyor. Ne olduğunu bilemiyoruz. Ancak kar yağdığında izinden tahmin edebiliriz. Ama köyümüze kadar inen bu yırtıcı hayvan kar yağdığında diğer hayvanlara ve insanlara da saldırabilir. Bu nedenle endişe içindeyiz. Çünküköyümüze kadar inen bu yabani hayvanın kar yağdığında ormanda yiyecek bulamazsa köyümüze inmeyeceğini kimse söyleyemez" dedi.

Zincirini kopartıp götürmüş
Bu arada Adliye köyünde oturan ve köpeği yabani hayvan tarafından kaçırılan Recep Demirci (67)ise evinin bahçesinde kulübesinde bağlı olan köpeğinin gece saatlerinde zincirinin kopartılarak kaybolduğunu söyleyerek "Gece köpeğin sesini duymayınca çıkıp kulübesine baktım. Köpeği bağladığım zincir kopmuştu.Bir gün sonra komşunun köpeği de kayboldu. Köpeklerimizin ayaklarını köyün dışındaki ormanlık alanda köylülerimiz bulmuş. Bunu yapan hayvan salma kurt olabilir. Ama görmedik kesin bir şey söyleyemiyoruz" dedi.

Endişeli bekleyiş
Sakarya, Bilecik ve Bursa orman köylerinde son aylarda yaşanan bu olaylar sonrası endişeli bir bekleyiş başladı. Gelen kış ayında aç kalan bu yırtıcı hayvanın köylere kadar inip köylülere zarar verebileceğinde endişe ediliyor.

Haberin Videosu

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2741777/orman-koylerinde-canavar-korkusu