Doğanın kalbine kurulacak taş ocağı Danıştay'dan döndü

MEDYABAR.COM

Geyve'de doğal cennet olarak bilinen Akıncı Mahallesi'ne taş ocağı kurmak isteyen bir firma 2008 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ruhsat alarak bölgede çalışmalara başlamıştı.

Doğaseverler dava açtı

Bölgede faaliyet gösteren Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği yönetimi, konuyu yargıya taşıyarak Sakarya 2. İdare Mahkemesi'ne giderek firmadan va bakanlıktan davacı oldu.

Mahkeme 'kurulabilir' dedi

Mahkeme, bölgeye incleme yapmak üzere bilirkişi heyeti gönderdi. Bilirkişilerin hazırladığı raporu inceleyen mahkeme, taş ocağının kurulmasında bir sakınca olmadığına hükmederek 'Taş ocağı kurulabilir' kararı verdi.

Danıştay kararı bozdu

Davacı dernek üyeleri mahkemeden çıkan bu kararı bu kez Danıştay'a taşıyarak karara itiraz etti. Davadaki tüm evrakları inceleyen Danıştay, taş ocağının bölgedeki doğal güzelliklere zarar vereceği kanaatiyle mahkemenin verdiği kararı bozdu. Dava şimdi Sakarya 2. İdare Mahkmesi'nde tekrar görülecek.

'Doğal faciaya sebep olur'

Konuyla ilgili açıklama yapan Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, taş ocağı kurulursa bölgede doğa faciasının yaşanacağını vurgulayarak, "Eğer bu taş ocağı kurulursa köyümüzde, doğamızda facia yaşanacak. Biliyorsunuz bizim bölgemiz doğal bir cennet. Yaşadığımız bölgede şelaleler, dereler, yemyeşil bir bitki örtüsü var. insanlar buralara cennet olarak bakıyor. Bu taş ocağının kurulmasına müsade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2743875/doganin-kalbine-kurulacak-tas-ocagi-danistaydan-dondu