Yeni Emniyet Müdürlüğü binası Maltepe'ye yapılacak

Projeler onaylandı

İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binası ile Karapürçek ve Akyazı İlçe Emniyet müdürlükleri binalarının projelerinin bakanlık tarafından onaylandığını belirterek, "İl Emniyet Müdürlüğümüzün yeni binası Maltepe Mahallesi'nde 33 dönüm arazisi bulunan Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün yıkılan eski binasının yerine yapılacak. Yeni binaya taşındıktan sonra, İl Emniyet Müdürlüğümüzün mevcut binasının nasıl değerlendiriceceğine henüz karar vermedik" dedi.

İkişer kişilik ekiplerle

Gece bekçiliği için Sakarya'da bin kişinin müracatta bulunduğu ve müracatlar arasından 150 kişinin alındığını kaydeden İl Emniyet Müdürü Kaya, "Şuan gece bekçisi olarak alınan 150 kişinin güvenlik soruşturmaları devam ediyor. Güvenlik soruşturmaları tamamlandıktan sonra 150 gece bekçisi mahallelerde ikişer kişilik ekip olarak görev yapmaya başlayacaklar. Güvenlik soruşturmalarında sorun çıkanın yerine yedeklerden alım yapılacak" ifadelerine yer verdi.

Merkez dahil 4 ilçe

Gece bekçilerinin ilk etapta Adapazarı Merkez İlçe olmak üzere Erenler, Arifiye ve Serdivan'da göreve başlayacaklarını belirten Kaya, "Adapazarı'nda 80 gece bekçisi görev alırken, geri kalan 70 gece bekçisi ise kalan 3 ilçeye dağılım yapılacak. Bu bekçilerimiz devletin kadrolu güvenlik kolları olarak görev yaparken, güvenlik güçlerine destek verecekler" şeklinde konuştu.

Yaya olarak

Kaya, 80 li yıllarda olduğu gibi mahallelerin güvenliğinin gece bekçileri tarafından sağlanacağını da ileri sürerek, " Gece bekçilerine polislerimizde gerektiği yerde destek verecek. Her Mahalleye 2 kişilik ekip verilecek. Bunlar mahallede yaya olarak gezecek . Gün batımından doğumuna kadar görev yapacak olan gece bekçilerimiz, göreve başlamadan özel harekat polisleri tarafından önce teorik ve uygulamalı eğitimden geçecek. Bekçiler, ilk etapta polis eşliğinde göreve çıkacak" dedi.

Hırsızlar polislere zimmetlendi

Kaya, hırsızlıkla mücadelede kararlı olduklarını belirterek, yeni uygulamaya koydukyarı zimmetleme hakkında da bilgi verdi. Kaya, konuyla ilgili şunları söyledi; "Geçmişte çok sayıda hırsızlık olayına karışmış, haklarında kesilmiş cezası olan ve halen pek çok suçtan aranması olan firar durumdaki 924 şahısı gruplara ayırarak, bu şahısları polis ekiplerine zimmetledik. Bu uygulama ile harekete geçen Asayiş Şube ekiplerimiz bir ayda tam 300 kişiyi yakaladı."

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ağırladığı İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya'ya ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2743877/yeni-emniyet-mudurlugu-binasi-maltepeye-yapilacak