Bu olay Sağlık Bakanı Akdağ'a soruldu!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması talebiyle hazırlanan on soruluk önerge, Sakarya'nın sağlık sorunlarını da gözler önüne seriyor.

Geçtiğimiz günlerde, üçüncü çocuğuna hamile olan, Akyazı İlçesi Alaağaç Köyünde ikamet etmekte olan Dilek Doğan, hamileliğinde yaşadığı kanama açısından yüksek risk nedeniyle önce Akyazı Devlet Hastanesine kaldırılmıştı.

Doğan, 13 Temmuz 2012 tarihinde Akyazı Devlet Hastanesinden, Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine sevk edilmiş ancak yüksek riskli gebe olarak değerlendirildiği için, aynı gün ilerleyen saatlerde multidisipliner bir hastaneye sevki için 112 aranmıştı.

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni doğan yoğun bakım ünitesi olmaması gerekçe göstererek, 112'nin talebini reddetmiş bunun üzerine Doğan, İstanbul Özel Çağıner Hastanesine sevk edilmişti.

Bu hastanede birkaç gün yattıktan sonra ameliyata alınan Doğan'ın, ameliyat esnasında yaşanan kanama nedeniyle hastanın kalbi durmuş ve resüsite edilerek Fatih Sultan Mehmet Araştırma Hastanesine sevk edilmişti. Ne yazık ki Doğan, buradaki müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Bu yaşanan acı olay, Sakarya'nın sağlık sorunlarının sadece bir görünümüdür ve sağlık alanında yaşanan sorunlar zincirinin bir sonucudur diyen Özkoç, Sağlık Bakanı Akdağ'a aşağıdaki soruları yöneltti.

1. 2009 -2010 dönemlerinde; anne ölüm oranı ve bebek ölüm hızı bakımından Sakarya Türkiye'de kaçıncı sıradadır? Sakarya ve Malatya'nın en çok anne ölümü olan iki il olduğu doğru mudur?

2. 2009 -2010 dönemlerinde ve günümüzde Sakarya Üniversitesi (SÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi faal olarak çalıştığına göre, neden Dilek Doğan bu hastaneye kabul edilmemiştir?

3. Ağır prematüre bebekler ve ileri derecede yüksek riskli gebelikler akademik, donanımlı, multidisipliner hastanelere ihtiyaç duyarken, SÜ Tıp Fakültesinde neden yeni doğan yoğum bakım servisi yoktur? Bu gerekçe ile yıllardır bu hastalar neden İstanbul'un küçük çaplı, yeterli donanımı olmayan özel hastanelerine gönderilmek zorunda kalınmaktadır?

4. Sakarya ilinde yeni doğan doçenti ya da profesörü var mıdır? Var ise kaç yıldır ilimizde ve hangi hastanede görev yapmaktadır? Kaç tane prematüre bebeğe yoğun bakım hizmeti vermiştir?

5. Sakarya ilinde kadın doğum doçenti ya da profesörü var mıdır? Var ise kaç yıldır ilimizde ve hangi hastanemizde görev yapmaktadır?Kaç tane yüksek riskli gebemize hizmet vermiştir? Hizmet verilmeyerek sevk edilenler hangi kapsama girmektedir?

6. Üç yıldır ildeki tek yeni doğan yoğun bakım uzmanı üniversite hocasının bir tane prematüre bebeğe yoğun bakım hizmeti vermediği söylenmektedir. Genel gerekçe, personel yetersizliği, donanım eksikliği, yoğun bakım ünitesinin olmaması olarak sıralanmaktadır. Yeni doğan yoğun bakım servisinin kurulması ve yeterli düzeyde hizmet vermesi için atılan adım olmuş mudur? Hangi tarihlerde, hangi adımlar atılmıştır?

7. Son bir yıl içinde 112 aracılığıyla Sakarya'dan başka illere kaç tane yüksek riskli ve prematüre gebelik ve ağır prematüre bebek sevki gerçekleşmiştir? Bu hastalarımız hangi illere ve hangi hastanelere yönlendirilmiştir? Yönlendirme gerekçeleri nelerdir?

8. Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın doğum uzmanlarının saat 16.00'dan sonra hasta kabul etmemek için İl Sağlık Müdürlüğüne dilekçe verdikleri söylenmektedir. Dilekçenin gerekçesi, Anestezi uzmanlarının saat 16.00'dan sonra kadın doğum kliniğinin bulunduğu Korucuk Kampüsünde hasta uyutmak istememeleri olduğu belirtilmektedir. Böyle bir dilekçe var mıdır? Varsa; İl sağlık Müdürlüğü ve Tıp Fakültesi Dekanlığının yanıtı ne olmuştur? Anestezi uzmanlarının saat 16.00'dan sonra hasta uyutmak istemedikleri doğru mudur?

9. Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi için oluşturulan akademik kadroların özellikle Afyon, Kütahya, Bolu ve Erzurum'dan nakledilen kadrolar olduğu söylenmektedir. Akademik kadrolar hangi kriterlere göre seçilmişlerdir?Bu seçilmiş kadrolar neden İstanbul'un küçük çaplı, yeterli donanıma sahip olmayan özel hastaneleri kadar Sakarya'nın yüksek riskli gebe ve ağır prematüre bebeklerine hizmet verememektedirler ve bu hastalarımızın sorumluluğunu almaktan neden kaçınılmaktadır?

10. SAÜ Tıp Fakültesinde oluşturulan akademik kadrolar, Sakarya'nın ağır prematüre bebek ve annelerine ne zaman hizmet verecektir? 4 yıldır bu hizmet neden verilmemektedir?

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2743984/bu-olay-saglik-bakani-akdaga-soruldu