Başkanın ağzından Hendek Ziraat Odası gerçeği...

Odamız kendi yağıyla kavrulan bir kurum

Gazeteci Ahmet Çileci'ye konuşan Hendek Ziraat Odası 1963 yılında kurulduğunu ifade eden Duran, odanın tek hedefinin çiftçimize hizmet vermek olduğunun altını çizdi.

Duran; " odamız ne yazık ki paranın en çok döndüğü oda olarak görülüyor ki bu yanlış bir algı. Burada 21 üyemiz yönetim kadrosu mevcut olup 7 kişi yönetim kurulunu oluşturmaktadır. Her ay 15günde bir toplantı yapılmakta uzak köylerden gelen üyelerimize yol parası kabilinde kişi başına 20.00 T. Oturum hakkı verilmektedir.Bunun haricinde odamızda 2 personel çalışmaktadır. Odamızın tek gelir kaynağı çiftçilerimizden yıllık bazda alınan ( 0-25 dönüm arası 36.00Tl ücret alınmaktadır.) Bunun haricinde bir para alınmamakta olup aldığımız para dabakanlığının belirttiği bedel üzerinden alınmakta olup resmi olarak kayıt altındadır. )
Toprak Analiz Laboratuvarının ilçemizde kurulması rantabl değil
Başkan Duran, kamuoyunda çokça konuşulan, geçmiş dönemdeki bir seçimde bir yönetim kurulu üyemiz tarafından dile getirilen "Toprak Tahlil ve Analiz Laboratuvarı" sözünü maalesef gerçekleştiremedik. Çok cazip olarak gelen bu fikrin uygulamayageçmesi için en az 3 personelin tahsisi gerekmektedir. Maaş+SGK vs. giderler hesaplandığındakendi kendini karşılamayacağı(rantabl değil)gerçeğinin ayırdına vardık. Buna rağmen bu sözün çiftçi yararına uygulamaya geçirilmesi adına Sakarya'damevcut bulunan laboratuvar ilebir tahlil bedeli 50.00 Tl ye anlaştık. anlaştık. Bu çiftçimize ağır geldi, rağbet görmedi. Bunun üzerine kargo bedeli odamıza ait olmak şartı ile Ankara'da bir laboratuvar ile bir tahlil bedeli 36 Tl.ye anlaşma sağladık. Ancak bu da çiftçimiz tarafından rağbet görmedi. Bu nedenle bu uygulama rafa kaldırıldı. Diğer bir konu ise bölgemizde ( İlçemizde)Fındık üreticimizi daha doğru bilgilendirmek, doğru ilaçlama, doğru budama ve doğru toplamayapılarak , daha kaliteli ve dahafazla ürün almalarının önünü açmaya matuf örnek bir Fındık bahçesi düzenlemesinibu yıl sonuna ya da önümüzdeki yıl içerisinde birkaç yerde oluşturmak boynumuzun borcudur bunun kamu oyu tarafından bilinmesini isterim" dedi.

Sigorta eksperleri geç geliyor zarar tanzim edilemiyor

Başkan Duran, bölgemizfındık üreticilerinintarım sigortasına yönlendirilmesi konusunda da yaptığı açıklamasında; "TARSİM sigorta şirketi çiftçimizin ihtiyacına cevap vermiyor. Sigorta yaptıran üyelerimiz zararlarını bildirdiklerinde eksperlerin geç geldiği, geçen süre içerisinde de zararın belirlenemediği bu nedenle çiftçimizin tarımsigortasına sıcak bakmadığını müşahede ettik" dedi.

Miras kanunu arazileri böldü

Bölgemizde büyük tarım arazilerinin bulunmadığını belirtenDuran, " maalesef miras kanunu nedeni ile araziler bölünmüş, küçülmüş. Üretim rantabl değil. Çok uğraşmamıza rağmen çiftçimiz hala babadan dededen kalma usullerle üretimlerini gerçekleştiriyorlar. Bu da ekonomik kayıp olarak ekonomimize yansıyor. Bu algıyı değiştiremiyoruz" diyerekbaşarısız oldukları bir konuyu da kamuoyu ile paylaştı.

Yeni binayı neden aldık?

Odamıza kayıtlı 7500 çiftçimiz var bunların bir çoğu küçük ve orta ölçekli. Türkiye Ziraat Odaları olarak ülke genelinde yeni bir yapılanmanın içerisine giriyoruz. Buna göre çiftçimizin tüm dosyaları odamızda dosyalanıp saklanacak. Mevcut yerimiz buna imkan sağlamıyor. Bu nedenle eski kaymakamlık konutunun bulunduğu yeri odamız envanterine dahil ettik. İnşallah kısa zamanda burada binamızı inşa ederek çiftçimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz.

Şimdiden konuşmak erken olur

Başkan Duran ile makamındaki sohbetimizde kendisine özel bir soru sorduk.

Devam mı tamam mı? sorumuza başkan Duran; " odamızın seçimlerine şu an itibarı ile 18 ay var. Şimdiden bir söz söylemek kendimizi bağlamak olur. Bu konuyu zamanı geldiğinde açıklarız" diyerek ucu açık konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2744660/baskanin-agzindan-hendek-ziraat-odasi-gercegi