Postacılar İş Bıraktı!..

MEDYABAR.COM / Azim Çelik

Adapazarı Maltepe Mahallesi'nde buluanan PTT Sakarya Başmüdürlüğü Şubesi'nde çalışan yaklaşık 70 taşeron işçi maaş günlerinin üzerinden 13 gün geçmesine rağmen paralarını alamadı. Teşeron bir firmaya bağlı olarak PTT'de çalışan işçiler, maaşlarının yaklaşık 13 gündür alamadıklarını belirterek, PTT'deki yaptıkları işlemleri durdurup genel müdürlük önünde iş bırakma eylemi yaptı. PTT'de taşreon olarak görev yapan işçiler kendilerini işveren olarak çalıştıran taşeron firmanın yaklaşık 4 aydır maaşlarını 10 ile 15 gün arasında geciktirdiğini öne sürerek ödenen ücretlerden de belli bir miktar kesinti yapıldığını dile getirdi.

PTT'DE İŞLEMLER YAVAŞLADI

PTT Sakarya Başmüdürlüğü'nde çalışan teşeron işçilerin yaptığı eylem sebebiyle kurumda yapılan posta ayırma ve dağıtım işlerinin yavaşladığı belirtildi. Yaklaşık 70 işçinin çalıştığı taşeron firmanın ihalesini PTT Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığı iddia edilirken işçilerin bu firmada yaklaşık 2 aydır çalıştığı açıklandı.

'EVE KANDİL SİMİDİ BİLE GÖTÜREMEDİLER'

PTT Sakarya Başmüdürlüğü'nde yaklaşık 9 yıldır taşeron olarak çalışan 26 yaşındaki Mensur Oral firma tarafından maaşlarının her ay 10, 15 gün geç yatırıldığı belirterek, geçtiğimiz Berat Kandili gecesi arakadaşlarının evine kandil simidi bile alamadığını söyledi. Çalışan arkadaşlarının evlerine ekmek bile götüremediklerini belirten Oral şunları söyledi:"Dün Berat Kandiliydi arkadaşlarımız evine kandil simidi bile götüremedi. Evli olan arkadaşlarımız var burda. Evli olan arkadaşlarımız evlerine ekmek alamıyorlar yani. 4 aydır maaşlarımız hep sıkıntılı şekilde yatıyor. Geç ve eksik yatıyor."

Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, PTT binasının önüne gelerek eylem yapan işçilerden konuyla ilgili bilgi aldı. Yaman, işçilerle uzun süre konuştuktan sonrakonunun gerekli yerlere iletileceğinin sözünü vererek işçilerin görevlerine geri dönmesini istedi. PTT binası önünde iş bırakma eylemi yapan yaklaşık 70 işçi sendika yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından görevlerine geri dönerek eylemlerine son verdi.

Öte yandan işçileri taşeron olarak çalıştıran firmanın PTT Başmüdürlüğü'nden işçilerin ücretlerini teslim aldığı ve her ay işçilere 10 ile 15 gün arasında gecikmeli ödediği öne sürülüyor.

Haberin Videosu

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2745258/postacilar-is-birakti