Doğumevi'nde "yanlış bebek" skandalı

MEDYABAR.COM- Azim ÇELİK

Şaşkına çeviren olay, 1 hafta önce Adapazarı kent merkezindeki Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde yaşandı.İddiaya göre ikinci çocuğuna hamile olan T.G isimli kadın, 1 hafta önce sancılanması üzerine doğum için fabrika işçisi olan eşi F.G ile birlikte hastaneye gitti. Hastanenin Kadın Doğum Servisine alınan T.G, muayenesinden hemen sonra doğum için operasyona alındı.

Çiftin ikinci çocukları gece 01.30 sıralarında dünyaya geldi. Hamza ismi verilen bebek, doğumdan hemen sonra ilk olarak ailesine teslim edildi. Yaklaşık 3 buçuk kilo olarak dünyaya gelen bebeği kucaklarına alan aile, bir süre sonra vücudunda morarmalar olduğunu fark edince durumu hastane çalışanlarına bildirdi. Bebeği muayene eden doktor, durumdan şüphelenerek çocuğun küveze konulması gerektiğini söyledi.

Bebek, ailenin de onayı üzerine küveze konularak takibe alındı. Diğer aile ile aynı zamanda doğum yapan Özbekistanlı bir ailenin bebekleri de bu sırada küveze konuldu. Bebekler gerekli testlerin yapılması sonrasında iddiaya göre hastane çalışanlarının ihmali sebebiyle küvez odasında karıştı. Kollarına yanlış isim bileziği takılan bebekler, karıştırılarak yanlış ailelere teslim edildi. Bilezikleri kontrol etmedikleri için bebeklerin karıştığını fark edemeyen aileler, yanlış bebeklerle hastaneden ayrıldı.

Skandal olay, yaklaşık 1 hafta sonra Özbek bebeği alan Türk ailenin bileziği fark etmeleri üzerine ortaya çıktı. Anne T.G, evde buldukları bilezikte "Hamza" yerine yabancı bir isim yazdığını görünce şok oldu. Bunun üzerine yeniden hastaneye giden aile, doktorlara durumu anlattı. Karakola yönlendirilen Türk Aile, konuyla ilgili hastaneden şikayetçi oldu.

Polis, yapılan yanlışlığın tespiti üzerine İstanbul'da yaşadığı öğrenilen Özbekistanlı aileye ulaşarak durumu anlattı. Daha sonra polis eşliğinde İstanbul'a giden Türk aile Özbek bebeği vererek kendi çocuklarını teslim aldı. Konuyla ilgili soruşturma başlatan Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, çocuklara DNA testi yapılması yönünde talimat verdi. Aileler hastaneye giderek bebeklerden kan verirken, örnekler DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Bebeklerin hastanede karıştığı iddiasının, DNA testi sonuçlarıyla kesinlik kazanacağı belirtildi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA: İDDİALAR DOĞRU

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, Doğumevindeki "yanlış bebek" skandalıyla ilgili açıklama yaptı. İddiaları doğrulayan açıklamada, olayın hastane çalışanların ihmali sebebiyle meydana geldiği belirtilerek, "Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumevi Kampüs doğum kliniğinde T.G isimli anneden doğma erkek bebek ile Özbek asıllı anneden aynı tarihte dünyaya gelen erkek bebek yenidoğan biriminde küvez takibine alınmıştır. İki bebeğin de ailelerine teslimi esnasında bebekler yanlış ailelere verilmiştir. Olayın anlaşılması üzerine bebekler kendi ailelerine teslim edilmiştir. Konuyla ilgili Valilik talimatıyla soruşturma başlatılmış olup, incelemeler devam etmektedir." ifadeleri kullanıldı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2745450/dogumevinde-yanlis-bebek-skandali