NİYETİNİZ NE!

Ergün Özkan
Ergün Özkan

Yıkılan valilik konağının bulunduğu alana İmam Hatip Okulu açılacak diye bir söz dolaşıyor ortalıkta. Bu sözün karşılığı nedir, böyle bir proje var mıdır orta da henüz net bir açıklama yok. Milli Eğitim yetkileri bu hususta bir açıklama sanırım yapmadılar.
Umarım doğru değildir, o alanın İmam Hatip Okuluna tahsis edilmesi kadar yanlış bir davranış olamaz. O alanın herhangi bir binaya tahsis edilmesi doğru olmaz.
Kent parkın içinde kalan ve yeşil alan olarak kalması, değerlendirilmesi gerekirken nasıl bir anlayış bu alana okul yapım fikrini ortaya atar.
İmam Hatip okullarının yeni binaya ihtiyacı yok, kaldı ki böyle bir ihtiyaç var ise kendisine ait binayı özel okula kiraya vermişti. Binasını geri alır ve sorununu çözer. Niyet bu ise tabii!
Yakın zamana kadar Milli Eğitim çevreleri şehir merkezlerinde okullaşmanın doğru olmadığını, şehir dışına çıkarılarak kampüs sisteminin hayata geçirilmesini anlatırlar, bu projelerin ehemmiyetinden söz ederlerdi. Ne oldu birden şehir dışına nakilden kampüs fikrinden vazgeçildi?
Böyle bir tartışma tazeliğini korurken, şehir merkezlerinde ki okul binalarının yıkılarak o alanların yeşil alana dönüşmesini sağlayın, mümkünse yeni İmam Hatip okulu açmak yerine mevcut binasını yıkın o alanı da yeşil alan olarak değerlendirin.
Tüm okulları şehrin dışına çıkararak, kampüs anlayışı ile yola devam edilsin.
Bu sayede şehir merkezlerindeki okul binaları ve alanları daha doğru değerlendirilmiş olur. Eğitim anlayışı da hizmet binası anlayışı da böylelikle değişmiş olur.
Bunu yapabilecek siyasal gücünüzde, imkânınız da var!
Ergün ÖZKAN

- Medyabar, Ergün Özkan tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/2746261/ergun-ozkan/niyetiniz-ne