SAGİAD'tan Malezya'ya ziyaret

26 işadamı ile yapılan Malezya seyahatinde tekstil, hediyelik eşya, bitkisel ürünler, otomotiv yedek parça ve sarf malzemeleri, inşaat sistemleri için tamamlayıcı ürünler, tropik gıda ürünleri alanlarında 100 e yakın ürünle ilgili ikili iş görüşmeleri yapıldı.

Malezya ticaret bakanlığı davetlisi olarak 23-28 Kasım tarihleri arasında bulunan Türk heyeti gerçekleştirilen görüşmelerde 500 e yakın karşılıklı ikili iş görüşmesi yaptı. Malezya Uluslararası Ekonomi Ve Sanayi Bakanı Sayın Mustafa Mohamed tarafından özel toplantıda görüşmeler de bulunan Sagiad heyeti adına söz alan Sagiad yönetim kurulu üyesi Gökhan Aygen "Sakarya olarak 26 kişilik bir işadamı kadrosu ile Malezya?da bulunuyoruz. Ekonomi olarak birbirini benzeyen iki ülke Türkiye ve Malezya. Yaptığımız görüşmelerde işadamlarımız otomobil sarf malzemeleri, beton katkı ürünleri, gıda ve mobilya alanlarında birçok anlaşma ve görüşme yaptı.Her yurtdışı seyahati insana somut bazı dönüşler yapmıyormuş gibi görünse de bura da yapılan incelemeler dönüşte farklı alanlara yönelmeyi sağlıyor. Bir çok kişinin turistik gezi olarak geldiği Malezya bizim için fırsatlar konumundadır" dedi.

Bakan Mohamed; "her yıl düzenli olarak ülke bazında pavillonlar açarak ikili iş görüşmelerine yurt dışından misafir işadamlarını davet ediyoruz. Bu sene Türkiye pavillonun da sizleri aramızda görmekten memnunuz. İlgili arkadaşlarımız sizleri iş yapabilmeniz için talimatlarınızı bekliyor. Yaptığınız görüşmelerin pozitif olması bizler için önemli, ekonomisi gelişen bir ülke olarak da Malezya 28 milyon nüfusu ile hep büyümek istemekte sizlerle yapılan ortak hareketlerde bunu kolaylaştırmaktadır.Bu ve bunun gibi ziyaretleri çok önemsiyoruz; dolayısı ile Türkiye'den gelen heyeti ağırlamış olmak ülkemizin değerlerini,girişimlerini anlatabilmek adına önemli bir adım olmaktadır.Sizlere hoş geldiniz diyor, iki ülke arasında iş birliği yapılmasını veyeni farklı yatırımlarla ve anlaşmalarla sizleri ülkenize uğurluyoruz" dedi.

Sagiad heyeti programlarına ilave olarak İskender yatırım bölgesinde ve Singapur da incelemelerde bulundu.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2746517/sagiadtan-malezyaya-ziyaret