"Dalmayan kalmasın...'

Özellikle bayanların da ilgi gösterdiği Sakarya Dalış Eğitim Merkezinde dalış, sualtı fotoğrafçılığı, zıpkınla balık avı ve cankurtaran eğitimleri veriliyor.

Faaliyetleri ile ilgili olarak bilgiler veren Sakarya Dalış Eğitim Merkezi kurucusu ve eğitmeni Recep Şen, sualtı dalışların yalnızca Ege ve Akdeniz'e özgü bir spor olmadığını belirterek, ilimizin Karadeniz ve gölleri ile sahip olduğu dalış imkanlarının yanında Marmara denizine olan yakınlığının da önemli bir avantaj olduğunu söyledi.

Recep Şen, dalış eğitimlerinin mesai saatleri dışında günün her saatlerinde verilebildiğini de ifade ederek şunları söyledi: "Eğitimlerimize her yaşta insanın mesai saatleri dışında da katılması mümkün. Sakarya ve çevresinde farkındalık yaratacak türden bir anlayışla hizmet veriyoruz. Dalış sporu yalnızca Ege veya Akdeniz ile sınırlı değildir. Sakarya Dalış Eğitim Merkezi'nde eğitimler önce malzeme tanıma ve teorik derslerle başlayıp daha sonra havuz ve açık su eğitimleri ile devam ediyor. TSSF/CMAS ve SSI standartlarında uzman dalış eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerin sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara ise Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu tarafından onaylı 1 Yıldız Dalıcı Brövesi ve Dalıcı Kayıt Defteri veriliyor. Ayrıca, dalış eğitiminin haricinde dalış organizasyonları, cankurtaran eğitimleri, sualtı fotoğrafçılığı, yüzme eğitimi ve zıpkınla balık avı eğitimleri de veriyoruz.".

Şinem Dikmen
Sualtı dalış sporuna bayanlar da yoğun ilgi gösteriyor.
Sakarya Dalış Eğitim Merkezinin ilk öğrencilerinden yüzme eğitmeni Şinem Dikmen ise aynı zamanda Sakarya yüzme kulübünde yüzme eğitmeni olarak görev yapıyor.

Şile doğumlu olan Dikmen; "Denizde büyüdüm zaten. Merakım da vardı ama bir türlü kısmet olmamıştı. Şimdi kısmet ayağımıza geldi. Sakarya Dalış Eğitim Merkezi açılınca eğitim almaya karar verdim. Önce cankurtaranlık eğitimi ile başladım. Şimdi dalış eğitimleri alıyorum. İlk önce teorik eğitimler alıyoruz. Daha sonra uygulamalı eğitimi denizde dalarak alacağız." şeklinde konuştu.

Tülay Özbek
Yüzmeyi 3-4 yıl önce öğrendiğini söyleyen Tülay Özbek İse, şunları söyledi: " Daha önce denizaltında çekilen resimleri görüyordum ve denizin altını hep merak ediyordum. Sonra Burada da dalış eğitiminin verildiğini öğrenince eğitim almaya karar verdim. Bayan olmanın dalış yapmaya herhangi bir engeli yok ve herkese tavsiye edebilirim.".

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2748836/dalmayan-kalmasin