SEDAŞ Kaynarca için alarma geçti!

Kaynarca'da saat 10.00 sularında başlayan sağanak yağışın ardından ilçe girişindeki Seyran Deresi taşarken, ilçe merkezini sel bastı.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ) ekipleri de baskının ardından Kaynarca bölgesinde enerji kesintilerinin önüne geçmek için alarma geçti.

SEDAŞ tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"SASKİ (Sakarya Su Kanalizasyon İşletmesi) Kaynarca'da metrekareye saatte 115 Litre yağış düştüğünü açıkladı. SASKİ de hızla Kaynarca'da ekipleri ile yaraları sarma çalışmasına başladı. SEDAŞ ekipleri ile enerji verme mücadelesini sürdürdü.

Meteoroloji SEDAŞ Şebeke Operasyon ekipleri Kaynarca TEİAŞ Trafo Merkezi ile Kandıra Esentepe Trafo kabini arasında çift devre 3/0 yüksek gerilim enerji nakil hattında çelik galvaniz direk yıkıldı. SEDAŞ ekipleri Kandıra Merkezi ve bir kısım köy gruplarını İzmit üzerinden beslediler.

Kandıra ve Kaynarca da sabah saatlerinde başlayan sağanak nedeniyle ilçe merkezleri ilebazı köylerde yollar sular altında kaldı.

Kaynarca da tarım aletlerinin ve traktörlerin, bazı araçların Seyran deresine sürüklendiği, iki tavuk çiftliğinin yıkıldığı bildirildi.

Kandıra Sanayi Sitesi'nin girişi sular altında kalırken, Pınarlı Mahallesi'ndeki bazı ev ve iş yerlerini de su bastı. Lokmanlı Mahallesi'nde bir ahırdaki saman balyaları da yağmur suyunda sürüklendi. Vatandaşlar yüksek yerlerden selin etkisini videolarla görüntülediler.

Sağanak nedeniyle sürücüler zaman zaman trafikte ilerlemekte güçlük çekti. İlçedeki Kumcağız, Kanlıdere ve Lokmanlı derelerinin taşması üzerine polis ve jandarma ekipleri derelerin geçtiği köprüleri trafiğe kapattı.

SEDAŞ Kriz masası AFAD ile iletişimini sürdürerek sürekli bilgi akışı sağlarken, İtfaiye, AFAD ve belediye ekiplerinin bölgedeki çalışmalarınınsürdürüldüğü bildirildi."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2749587/sedas-kaynarca-icin-alarma-gecti