Selde taşan Karaçay deresini Meclise taşıdı

Halkın ve kamuoyunun tepkisine rağmen öngörüsüz biçimde dereyatağının daraltıldığını belirten Özkoç, bu işin sorumlularının kimler olduğunu, haklarında nasıl bir yasal işlem yapılacağını sordu.

Özkoç,Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Orman veSu İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Engin Özkoç soru önergesinde, Sakarya'da 6 Haziran Cuma günü meydana gelen sel felaketinin, Geyve ilçesinde bir kişinin yaşamını yitirmesine, onlarca ev, işyeri ve hayvan çiftliğinin sular altında kalmasına, tarım arazilerinin zarar görmesine yol açtığını belirterek, tahribatın artmasında Karaçay Dere yatağı daraltılarak yapılan ıslah çalışmasının etkisi görüldüğünü vurguladı.
Özkoç, bu noktadan hareketle yanıtlanmasını istediği soruları şöyle sıraladı:

- Halkın ve kamuoyunun tepkisine rağmen dereyatağı daraltılarak sele zemin hazırlayan bu çalışmanın sorumluları kimlerdir? Proje sahipleri ve yürütücüleri hakkında yasal işlem yapılacak mıdır?

- Dereyatağını doğal dengesine kavuşturacak, halkın gözünü boyamaktan öte can güvenliğini esas alacak yeni bir çalışma gerçekleştirilecek midir?

- Başta Uludere Mahallesi olmak üzere Karaçay Dere yatağı hattında bulunan, sel riski altındaki evlerin ve işyerlerinin güvenli bir bölgeye taşınması gündeme gelecek midir? Ruhsatlı bu yapı sahiplerine, uzun vadeli borçlanmayla konut tahsis edilecek midir?

- Risk altında olduğu çıplak gözle görülebilecek yapılara kimlerin ruhsat verdiği tespit edilecek midir? Sorumlular hakkında yasal işlem yapılacak mıdır?

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2749721/selde-tasan-karacay-deresini-meclise-tasidi