Arı yetiştiricileri toplantılara hız verdi

Karasu'da gerçekleştirilen toplantıya Birlik Başkanı sayın Mustafa Ör, Karasu Orman İşletme Müdür Yardımcısı sayın Erkan Kılıç, Tarım danışmanlarımızın ve bölgedeki arıcı üyelerimiz katılımıylagerçekleştirildi.

Toplantının konuları arasında yer alan Arıcılık Kayıt Sistemi'nin (AKS) güncellenmesi ve yeni adı Tarım Bilgi Sistemi'ne (TBS) geçişle ilgili bilgi verildi ve kimin kaç adet arılı kovanı ve boş kovanı olduğu beyanları alınarak gerekli bilgilendirmeleri yapan Ör üyelerimizin mağdur olmamaları için elimizden geleni yaptıklarını ifade etti.

Avrupa Birliği Destekli Kırsal Kalkınma Projesi (IPARD) hakkında da bilgi veren ÖR, IPARD'a son başvuru tarihinin 10 Şubat 2015 olduğunu ifade ederek Sakarya'nın Ipard kapsamında olmadığını fakat "Gezginci Arıcılık" sayesinde üyelerimizi IPARD 'tan faydalanabileceklerini ifade etti.

Projelerin birlik tarafından danışmanlar aracılığı ile projelerin yapılabileceğini anlatan Ör, 2010-2014 yılları arasında gerçekleştirilen projelerden de bahserek,"2010 yılında Kestane Balı'nın kilosunun 25 TL olduğunu birlik olarak taban fiyat açıkladık çok değerli üyelerimizde açıklanan fiyatların arkasında durdu 2014 yılında 60 TL olarak taban fiyatında başarılı olduk. Bir teneke balda toptan olarak 2010'da 350 TL idi 2014 yılında 1000 (bin) TL taban fiyat olarak açıkladık müdahale alımlarda yaparak bu fiyatın bin tl altına inmemesini gerçekleştirerek daha sağlık ve hijyenik bal üretimlerini gerçekleştirerek üyelerimizi ballarını değerinde satmalarına yardımcı olduk." ifadelerini kullandı.

Mustafa Ör, konuşmasında Bal Ormanlarından bahsederken 6 adet Bal Ormanı kurulması konusunda unun için Orman, Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu'na, Orman Bölge Müdürlüğüne, Orman Bölge çalışanlarına hepsine yaptıkları çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Organik arıcılıktan da bahseden Mustafa Ör,"Hendek'te Aksu, Dikmen (400 adet kovan,bal süzme makinası ve bal dinlendirme makinası) Kocaali'de süngüt ve Sarasu Kurudere (500 adet kovan) üyelerine tamamen hibe olarak verildi. Sertifikasyon kuruluşuyla anlaşarak 62 üyemizin organiğe geçişini sağladık bunlar için Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ve Tarım il Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum" dedi.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2751575/ari-yetistiricileri-toplantilara-hiz-verdi