Üstün'ün değerlendirmeleri üzerine!

Ergün Özkan
Ergün Özkan

AKP milletvekili ve İnsan Hakları Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, ilin gündemini değerlendirmiş ve çarpıcı açıklamalar yapmış.
Eğitim de ki başarısızlığımızdan, Şeker Fabrikası kota sorununa oradan doğalgaz santrali ve yerel seçimlere kadar geniş bir alan da görüşlerini belirtmiş.
Üstün'ün açıklamalarını okurken yaklaşık on iki yıldır kim iktidar ve bu süre içinde milletvekili kimdi diye insan düşünmeden kendini alamıyor.
Eğitim de YGS sınavında bulunduğumuz sıra ve bu hususta ki değerlendirmesi oldukça ilginç. Üniversite giriş sınavların da ki İlimizin bulunduğu yer 54. Üstün de başarısız olduğumuzu kabul ediyor ve kabul üzerinden savunma geliştiriyor.
Nedir Üstün'ün savunmaları ‘' İlimizde ki okulların % 65'i meslek lisesi ve deprem yaşadığımız unutulmamalı. '' İktidarları dönemin de eğitim yapısının değiştirildiği gerçeğini unutmuşa benziyor, ihtiyaç fazlası meslek liseleri ve buna ilave olarak yani yapmayı planladıkları İmam Hatip Lisesi gerçeği de orta da duruyor.
Başarısızlığın temel sebebi Meslek Liseleri ise bu ısrar niye, bunun sorumluluğu kendilerin de değilmiş gibi bir açıklama yapmanın ne anlamı var. Daha ilginç olan açıklama ise hala depremden şikâyetçi olmak.
Depremin üzerinden geçen bu kadar süre ve bu süre içerisinde AKP iktidar. Depremin yarattığı tahribatın hala devam ettiğine dair itiraf içerikli bir yaklaşım. Son derece doğru bir itiraf ama Üstün'ün sanrım atlattığı bu tahribatı başta kendileri olmak üzere iktidarları ortadan kaldırma sorumluluğuna sahip oldukları.
Üstün diğer bir deyişle ne diyor, Eğitim alanında başarısız ve bu başarısızlığını en temel sorumlusu da bizleriz. Doğru söze ne denir?
Üstün, açıklamaları incelendiğinde, benzeri durumu Şeker Fabrikası Kota sorununda da görmek mümkün. Uzun yıllardır kota artırımı için verilen mücadeleler sonuçsuz kalmış ve bu sayede Şeker Fabrikası, böyle bir son yaşadı. Kota sorununun artık çözüldüğünü ve çözüm sürecini anlatmış.
İyi ama bugün çözülmüş olan kota sorununun kime faydası var, Üstün bunu söylememiş. Bu hususta da örtülü bir itiraf var, zamanında bu sorunu çözemedik ve fabrika böyle bir son yaşadı.
Doğalgaz santrali ihtiyaçtan doğuyor, dolayısıyla mutlaka yapılmalı, mevcut planlanan bölge olmayacaksa da başka bir bölgede kurulmalı. Bunlar da Üstün'ün tespitleri, bu hususta ki en önemli tespiti doğalgaz çevrim santrali ,tarım arazisine kurulmaması yönünde biz de bu sözün takipçisi olacağız.
Üstün'ün açıklamalarının en sonunu yerel seçimler almış… Belediye başkanlarının önünde koskoca bir yaz dönemi var ve bu dönemi iyi değerlendirmeliler, önemli ve büyük icraatlar yapmalılar demiş.
Belediye başkanları da sanırım geçmiş süreleri için Üstün'den geçer not alamamış. Önlerin de bulunan sürenin daha iyi değerlendirmesi gerektiğinin altını çizmiş.
Dört yıldır görev başında olan belediye başkanları büyük projelere imza atamadılar, benim de merakım Üstün'ün işaret ettiği bu yaz döneminde nasıl olacakta büyük projeler hayata geçirecekler.
Üstün'ün açıklamalarını okuyunca tespit ettiği meseleler üzerinde farklı düşünmediğimizi gördüm ve demek ki Üstün'de bir değişim var !

- Medyabar, Ergün Özkan tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/2751702/ergun-ozkan/ustunun-degerlendirmeleri-uzerine