Erenler'in dev yağmursuyu hattı bölgeyi rahatlattı

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Erenler'de yapımı tamamlanarak devreye alınan dev yağmursuyu hattının kuvvetli yağışların getirdiği suları en iyi şekilde Sakarya Nehri'ne deşarj ettiğini söyledi.

Bölgede yağışlı havalarda yaşanan sıkıntıları gidermek için 9,5 milyonluk önemli bir yatırımı hayata geçirdiklerini vurgulayan Keleş, "Hamdolsun hattımız sorunsuz bir şekilde görevini yerine getiriyor. İçmesuyu ve kanalizasyona yönelik dev yatırımlarımızın ardından yağmursuyu anlamında da şehrimizi rahatlatacak projeleri geliştirmeye ve hayata geçirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

2,5 kilometrelik dev kutu menfez

Proje kapsamında bölgenin yağmursuyu problemini çözmek için 4 kilometrelik bir hat inşa ettiklerini vurgulayan Dr. Rüstem Keleş, "İnşa çalışmalarımız sırasında şehir tarihinde belki de eşine rastlanmayacak şekilde 6-7 metre derinlikte kazılarımız olmuştu. Uluyol Caddesi üzerindeki 4

kilometrelik hattın 2,5 kilometrelik kısmı dev kutu menfezlerden oluşuyor. Bu sayede daha önce Modern Sanayi, Güney Mobilyacılar Sanayi, Sakarya Sanayi, Yavuz Sultan Selim Caddesi ve Yeşiltepe Mahallesi'nde inşa ettiğimiz hatlarla entegre olan bu yağmursuyu hattımızla toplanan suları rahatlıkla deşarj edebiliyoruz. Yine bu ana hattımızı planlarken ilerleyen dönemlerde yine civar bölgelerde inşa etmeyi planladığımız yağmursuyu hatlarıyla entegre olacak şekilde projelendirdik. İnşallah onları da hayata geçirecek, oralarda toplanan yağmursularını da bu hattımız vasıtasıyla Sakarya Nehri'ne ulaştıracağız" ifadelerini kullandı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2752750/erenlerin-dev-yagmursuyu-hatti-bolgeyi-rahatlatti