Sokakta pazarlar kaldırılıyor

15 Mart itibari ile Pazar Yerleri sivil toplum
Kuruluşlarının da bulunduğu komisyona devrediliyor.

Adapazarı Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan yaptığı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile sektör temsilcilerinin yönetmelik üzerinde uzun süre çalıştığını kaydetti.
Kabacan şu bilgileri verdi:

"Önceden mahalle muhtarları pazaryeri istiyordu, belediye başkanı da 'şuraya kurun' diyordu. Artık bu uygulama son buluyor. 5957 sayılı Haller Yasası'na istinaden hazırlanan 'Pazaryerleri Yönetmeliği' ile pazaryeri kurmak belediye bünyesinden belediye başkanının veya başkan vekilinin başkanlığında kurulacak bir komisyon marifetiyle yapılacak. Semt pazarları kurma ve kaldırmaya karar verecek komisyon, illerde Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Tarım Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Meslek Odası, Mimarlar Odası, Tüketicileri Koruma Derneği gibi 8 kurum başkanının katılımıyla kurulacak. Sivil toplum temsilcilerinin ağırlıklı olarak bulunacağı komisyon, pazaryerindeki esnafların kayıtlı mı değil mi, vergi mükellefi olup olmadığını da inceleyecek."

Kabacan saksıda çiçek yetiştirecek kadar toprağı olmayanların bile bu belgeleri aldığını ileri sürdü. Yönetmelikle birlikte pazar yerlerinde vergi mükellefi olmayan esnafların tezgâh açamayacağını vurgulayan Kabacan, cadde ve sokak aralarında sebze-meyve satışının da yasaklandığını açıkladı. Kabacan şunları kaydetti: " kamyonetle patates, karpuz, kavun, domates doldurup sokak aralarında satılamayacak. Yönetmeliğin öncelikli hedefi kayıt dışılığın önüne geçilmesidir." Dedi.

Yönetmelikle pazaryerlerinde insanları rahatsız edecek düzeyde bağıran pazarcı esnafına da ceza yazılacağını duyuran Kabacan, makul düzeydeki ses tonuyla ürününü satan kişilere ceza yazılmayacağını bildirdi. Yönetmeliğin pazarcıların zincir marketlerle rekabet edebilmesine imkân tanıdığını ifade eden Kabacan, artık pazaryerlerinin daha hijyenik olacağını sözlerine ekledi.

Adapazarı Akşam Haberleri

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2755332/sokakta-pazarlar-kaldiriliyor