Sakarya'da imar barışına 85 bin başvuru...

Sakarya Valiliği Toplantı Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Balkanlıoğlu, kamuoyunda İmar Barışı olarak bilinen bir yasanın çıktığını anımsattı.

Yasanın yılların sıkıntı, ihmallerini gidereceğini belirten Vali Balkanlıoğlu, "Tabi imar ve yapılaşma mahalli idareleri, belediyeleri yakinen ilgilendiren konular. Bir sahanın imara açılması, orada yapılacak yapılara izin verilmesi, imar değişikliği plan revizyonları. Bir de tabi İstanbul gibi büyük metropollerde özellikle daha büyük sorunlar var. Çok yıllar öncesine dayanan bir dizi ihmaller zaman içerisinde kangrenleşiyor ve içinden çıkılamaz sorunlar haline geliyor, vatandaşlara çeşitli mağduriyetlere yol açıyor." diye konuştu.

Balkanlıoğlu, vatandaşa beyaz bir sayfa açma, birçok açıdan bazı sıkıntıları giderilmesi amacıyla bir yasa çıkarıldığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi adamın evi var mesela orayı alacak, satacak, ipotek yapacak, kredi alacak, bir değer olarak kullanmak isteyecek fakat üzerinde tapusu olmayınca büyük problem yani her açıdan. Şimdi buna ilişkin hükümet ve meclisimiz tarafından çıkarılan bu imar barışı ile ilgili uygulamalara ilişkin sahada karşılaşılan güçlükler, eksikler, yanlışlar, ayrıntılı bilgileri değerli kardeşlerimiz, müfettiş arkadaşlarımız sizlere anlatacaklar. Bizim de bildiğimiz birçok şey var ama işin uzmanı buradayken bizim anlatmamız da pek doğru olmaz."

8 Haziran 2018 tarihinde başlayan İmar Barışı kapsamında ilimizde bugüne kadar 84 bin 956 bağımsız bölüm için başvuru yapılmış ve yapılan başvurular sonucunda ilimizde 34 milyon 271 bin 324 TL bedel tahsil edilmiştir.

Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlarımızın TCKimlikNumaraları vee-Devlet şifreleri ile gerçekleştirilmiş olup, son başvuru tarihi de 31.10.2018 olarak belirlenmiştir.Başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken "Yapı Kayıt Belgesi" bedelinin son ödeme tarihi ise 31.12.2018 olarak belirlenmiştir.

İmar Barışınabaşvurarak Yapı Kayıt Belgesi alan vatandaşlardaha önce İskan Belgeleri olmaması nedeniyle abonelik alamadıkları yapıları için elektrik, su ve doğal gaz abonelikleriniyaptırabilecekler.

İmar Kanununa göre daha önceden yapıları için alınmış olan yıkım kararları ve tahsil edilmemiş olan para cezaları iptal edilecektir. Ayrıca Yapı Kayıt Belgesi alınan yapılar için de iskan aranmaksızın "İşYeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı" alabilmelerinin yolu açılmıştır.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2755386/sakaryada-imar-barisina-85-bin-basvuru