İki ilçeye rüzgar santralı kuruluyor

ÖZEL SEKTÖR
Türkiye'de çevreci enerji üretimleri konusunda önemli bir yer tutan Rüzgar Enerjisi Sakarya'da hayata geçiyor. Özel sektör tarafından inşa edilecek iki santral ile Sakarya'da çevreci enerji üreten iller arasına girecek. Geyve ve Karapürçek'te faaliyete geçecek olan iki Rüzgar Enerji santralinin yatırım bedelleri ve büyüklüğü henüz açıklanmadı.

KARAPÜRÇEK VE GEYVE
Karapürçek ve Geyve'de toplam 47.4 hektarlık alanda inşa edilecek olan Rüzgar Enerjisi Santralleri, bölgede ki dağlık bölümlerde enerji tutacak. Yatırımcıların uzun süredir iki bölgede de incelemelerde bulunduğu ve yatırım yapacakları alanları tespit ettikleri ifade ediliyor. Çok yüksek yatırım bedelleri olan santrallerin ise ne zaman hayata geçeceği henüz bilinmiyor.

LİSANSLAR ALINDI
Yatırımcıların lisans ve izin belgeleri ile başvurmaları üzerine düğmeye basan Geyve Karapürçek Belediyeleri; santrallerin kurulacağı alanları planlara 'Enerji Tesisi' işledi. Konu Pazartesi günü Büyükşehir Meclisinde de gündeme gelecek. 47.4 hektarlık alan için ilgili 1/5 binlik planlarda düzenlemeyapılması mecliste oylamaya sunulacak.

ENERJİ ÜSSÜ
Özellikle Ege Bölgesinde son derece yaygın olan Rüzgar Enerji Santrallerinin Sakarya'da kurulacak olması da bölgede heyecanla karşılandı. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan rüzgardan üretilmesinden dolayı çevreye zarar vermeyecek olan yatırımın; HES'ler ile birlikte bölgeyi bir enerji üssü haline getirebileceği kaydediliyor.
SakaryaHalk Gazetesi

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2755567/iki-ilceye-ruzgar-santrali-kuruluyor