Rüstem Keleş açıkladı... İşte ADASU HES'in katkısı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, Radyo 264 ve Medyabar'dan canlı yayınlanan Raif Ugan ile Gündem programında önemli açıklamalar yaptı.

Keleş'in açıklamalarının satır başlarından biri de Sakarya Nehri üzerinde kurulu bulunan ADASU HES ile ilgiliydi...

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun, 12 Milyon lira kazandırdığını açıkladığı HES için konuşan Genel Müdür Rüstem Keleş, projenin önemini anlattı.

Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı Camili, Karaman ve Korucuk mahallelerinin yer aldığı Yenikent Bölgesinin tükettiği kadar enerjinin ADASU HES'te üretildiğini kaydeden Keleş, "Bu elektriğin üretilmesi için ithal doğalgaz kullanılması ve bunun için de milli servetten para harcanması gerekiyordu. Bizim bu yatırımımız sayesinde bu para devletin kasasından çıkmamış oldu" dedi.

Keleş özetle şöyle konuştu:

"HES dediğimiz zaman temiz enerjiyi konuşuyoruz. Avrupanın bir çok ülkesinde güneş, su ve hava potansiyelini sonuna kadar kullanmışlar. Bütün Avrupa'yı baştan başa dolaşsalar değerlendirmedikleri alan kalmamış. Çin'den sonra en büyük enerji talebi yine Türkiye'de. Bu nedenle SASKİ olarak çok büyük bir enerji tüketecek olursak enerjiyi düşünmememiz mümkün değildi. Ben 2005 yılının sonunda göreve başladığım zaman bunu konuştuk. Bölgemizde yenilenebilir enerji konusunda, enerji üretme konusunda bir irade ortaya koyulması konusunda çalıştık. Çalışmalara başladık ve Sakarya Nehri üzerinde yaptığımız santral dikkate alındığı zaman o günkü çalışmaların çok doğru olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin çok ciddi enerji ihtiyacı vardı biz bu boşluğa katkı verdik. Enerji üretiyoruz, katımız var. Yıllardır boşa akan Sakarya Nehri'nden ilk defa SASKİ istifade etmeye başladı. 1.'sini yaptık 2, 3 ve 4 devam ediyor. Son derece çevreci bir proje. 6 buçuk 7 yıl içinde proje kendisini amorte ediyor. Bizim bu projemiz kendisini amorta eden bir proje. Yenikent bölgesinin yıllık olarak tükettiği enerjiyi üretiyoruz. Sakarya ölçeğinde bu durum ölçüldüğünde biz bu şehre, sanayiye enerji anlamında çok ciddi bir katkı verdik. Son derece isabetli bir yatırım yaptık. Bugüne kadar sorunsuz çalıştı. Kurallarına uyduk. Diğer belediyelere örnek oldu"

Rüstem Keleş'in ADASU HES ile ilgili açıklamalarının tamamı için görüntüyü izleyiniz

Haberin Videosu

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2756598/rustem-keles-acikladi-iste-adasu-hesin-katkisi