Kaynarca'da ÇED gerginliği

MEDYABAR.COM
Serhat YAĞIZ bildiriyor

Kaynarca ve Kandıra arasındaki Yırtmaçdere ve Kemerdere üzerinde DSİ tarafından inşaa edilmesi planlanan baraj, baraj inşaatı için gereken taş ocağı ve beton santalleri için Kaynarca'da ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) toplantısı Kaynarca Belediyesi salonunda yapıldı.

Toplantıya CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, çok sayıda partili ve bölgedeki projeye karşı çıkan vatandaşlar ile çevre köylüler katıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin açılış konuşmasının ardından projeyi hayata geçirecek olan firma yetkilileri projeyi anlatmak istedi.

Şirket görevlisinin sunuma başlamasının ardından ön sıralarda oturan bir kişi söz almak istedi. Görevliler sunumdan sonra söz verileceğini söyleydi.

Toplantı engellenmek istendi

Bazı kişiler "Bu toplantı yapılamaz, bu toplantı yapılırsa proje hayata geçer" diyerek toplantıya katılanları düdük öttürerek salondan dışarı çıkın çağrısı yaptı.

Bunun üzerine bazı köylüler toplantıya bilgilenmek için geldiklerini yetkilileri dinlemek için geldiklerini söyledi.

Bu sırada ilçede tanınan bir isim "Burada kalanlarvatan hainidir. Sizi buraya para ile mi tuttular" diye tepki gösterince ortalık karıştı.

Toplantının yapılmasını engellemek isteyenler ile oturmak isteyenler arasındaki sözlü tartışma yer yer fiziki müdahaleye de varırken, yetkililer salonu terk etmek zorunda kaldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve projeyi yapacak olan firma yetkilileri polis merkezinde rapor tuttu.

Barajın şantiye alanı, hafriyat depolama alanı, malzeme stok alanı, taş ocağı, beton santrali Kaynarca Yeniçam ve Ferizli Gölkent'te kurulmak isteniyor. Baraj için bir taş ocağı da İkizce Müslim'de kurulacak.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2756777/kaynarcada-ced-gerginligi