"Avrupa'nın örnek aldığı ülke olacağız"

Adapazarı Belediyesi Orhangazi Kültür Merkezinde gerçekleşen konferansa
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Adapazarı Belediyesi'nce Orhangazi Kültür Merkezi'nde düzenlenen "İnsan Hakları" konulu konferansta, Türkiye'nin insan hakları konusunda önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

Üstün, Türkiye'nin insan hakları ihlallerinin önlenmesi konusunda önemli mesafeler aldığını vurgulayarak, buna rağmen işçi hakları konusunda birçok ülkenin gerisinde olunduğunu belirtti.

İnsan hakları konusunda çalışmaları artırarak devam edeceklerini dile getiren Üstün, şöyle devam etti: "İnşallah Avrupa'nın örnek alacağı bir ülke olacağız. Fakat son yaşanan olayda 11 işçi kardeşimiz yanarak hayatını kaybetti. Bundan dolayı yüreğimiz paramparça oldu. İşçi hakları bizi de ilgilendiriyor. Ancak 'Türkiye istihdamı artırsın' diye işçi hakları göz ardı edilmiş geçmişte. Bundan dolayı işçi hakları konusunda çok gerideyiz.

Yani 10 saat çalıştırıp 8 saat parası veriyorlar, izin vermiyorlar. Bu konuda artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Yani bu konuda sıkıntısı olan herkes bize dilekçe göndersin. Komisyonda yalnızca bu işle ilgilenen bir uzman görevlendirdim. Bundan sonra nereden gelirse gelsin, işçi hakkıyla ilgili bir dilekçe gelirse valilik, İş-Kur Müdürlüğü gibi bütün yetkili organları harekete geçireceğim. Hepsinin hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Hiç kimsenin bu konuda haksızlık yapmasına izin vermeyeceğiz. Kimse işçinin hakkını sömüremez. Bundan sonra komisyonumuzda kim olursa olsun işlem başlatacağım."

Ayhan Sefer Üstün, Kıbrıs'ta askeri cezaevinde işkence görerek öldüğü ileri sürülen er Uğur Kantar ile ilgili çok sayıda şikayet aldıklarına da değinerek, şunları kaydetti:

"İşkence altında insanın öldüğünü orada gördük arkadaşlar. Komutandan sonra içtimaya çıkmış, yani tabii suç. Buna bir şey demiyoruz. Onun için 7 gün oda hapsi almış, ona da diyeceğimiz yok ama hapisten sonra işkenceyle öldürüldü. Yani bu artık karakolda ve hapishanelerde bile kalmadı. Evlatlarımızı teslim ettiğimiz bir yer bunu nasıl yapar- Bunun üzerine gideceğimizi açıkladıktan sonra dilekçe yağdı. Bir sürü dilekçe geldi bize, askeriyede işlenen suçlardan dolayı. Askerlikteki kötü muameleyi kaldırsak bizim için yeterlidir. Çünkü çok şikayet var."

Konferans sonunda Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'e teşekkür plaketi takdim etti.

Haberin Videosu

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2756953/avrupanin-ornek-aldigi-ulke-olacagiz