Kayıtlara geçen en büyük 10 tsunami


https://youtu.be/C2T8rcmJL64

26 Aralık 2004tarihindeEndonezya'nınSumatra Adasıaçıklarında, yerin30 kmderinliğinde9.1büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tsunamiye sebep olan depremin oluştuğu fay hattının uzunluğu1300km'di. Fay hattı boyunca yatay olarak metrelerce yükseliğinde dalgalar oluştu. Tsunami dalgasının en büyük olanı50 metreydive Sumatra Adası'ndaki Meubolah yerleşkesinin5 kmkadar içine girdi.Sumatra Adası açıklarında meydana gelen9.1büyüklüğündeki depremin yarattığı tsunami, bugüne kadar görüntüsü en çok kaydedilen ve dünya üzerinde en çok yankı yaratan tsunami oldu.ABD, Birleşik Krallık ve Antarktika'da bilesu seviyesinde yükselmeler gözlemlendi. Dünya genelinde10 milyar dolarlıkmaddi hasar oluştu.230 bin kişiyaşamını yitirdi.

https://youtu.be/ybBUwDgwIpM

11 Mart 2011tarihindeJaponya'da yerin24.4 kmderinliğinde9.0büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kayıtlara geçen en büyük dördüncü deprem, saatte800 kmhızla hareket eden10 metrelik tsunamidalgalarını oluşturdu ve tsunami dalgaları Japonya'yı vurdu.18 binden fazla kişiyaşamını yitirdi.

Tsunami dalgalarını vuran Japonya'da452 bin kişisığınaklara yerleştirildi. Tsunami dalgaları,Fukuşima I Nükleer Santrali kazasınayol açtı veradyoaktif sızıntımeydana geldi.

Dünya Bankası'nın yaptığı tahmine göre tsunami sebebiyle Japonya'nın235 milyar dolarlıkzararı karşılaması toplamda5 yılalacaktı.

https://youtu.be/YMIfMwlTomo

1 Kasım 1755'teİberya Yarımadası'nınAtlas Okyanusuaçıklarında8.5büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sebebiylePortekizveİspanya'nın kuzeyini vuran ve yüksekliği yer yer30 metreye ulaşan 3 büyük tsunami dalgasıoluştu.

Tsunaminin etkisi o kadar büyüktü kiOrta Amerika ülkesi Barbados bile 1.5 metreyüksekliğindeki dalgalardan nasibini almıştı.

Deprem ve beraberinde meydana gelen tsunami sebebiylePortekiz, Fas ve İspanya'da 60 binden fazla kişiyaşamını yitirdi.

https://youtu.be/P7rsY2YZFxc

Krakatau Yanardağı'nın patlaması sonucu27 Ağustos 1883'teEndonezya'da tsunami oluştu. Yer yer37 metreye ulaşan tsunami dalgalarıülkeninAnjerveMerakkentlerini vurdu.

Tsunami sonucuHindistan'ınMumbaikentinde denizin çekildiği veSri Lanka'da 1 kişinin yaşamını yitirdiği rapor edildi.

Endonezya'da meydana gelen yanardağ patlamasında2 bin, oluşan tsunami sonucunda toplamda38 bin kişihayatını kaybetti.

5. Enshunada Denizi, Japonya - 20 Eylül 1498

Japonya'nınKii, Mikawa, Surugu, Izu ve Sagami sahiilleri açıklarında 8.3 büyüklüğünde depremmeydana geldi ve deprem sonucu tsunami dalgaları bu kentleri vurdu.

Tsunami sonucundaHamana Gölü'nü denizden ayıran kıyı dili yok oldu. Tsunami sonucunda toplamda31 bin kişihayatını kaybetti.

8.4 büyüklüğündeki deprem 25 metrelik dev tsunamidalgalarının, Japonya'nınPasifik Okyanusukıyısında kalanKyushyu, Shikoku ve Honshin kentlerinevurmasına yol açtı.Osakada tsunamiden nasibini aldı.

Tsunami dalgaları sebebiyle30 bin kadar yapıhasar gördü ve30 bin kadar kişiyaşamını yitirdi. Aynı gün saat15:00 ve 16:00 saatleri arasındabir düzine dev dalganın kıyılara ulaştığı rapor edildi. Bazı dalgaların ülkenin iç tarafında kalanKochikentine kadar ulaştığı bilgisi de bulunuyor.

Tarih boyunca tsunami ile mücadele edenJaponya'da15 Haziran1896'da bir başka tsunami daha meydana geldi.Sanrikukenti açıklarında meydana gelen7.6 büyüklüğündeki deprem 38.2 metrelik tsunamidalgaları yarattı.

Tsunami sonucu11 binden fazla evyıkıldı ve22 bin kişiöldü. Kayıtlara geçen bilgilere göre deprem ayrıcaÇin'e kadar ulaşan bir başka tsunamiyi de tetikledi.4 binkadar kişinin yaşamını yitirdiği Çin'deekinler büyük hasar gördü.

https://youtu.be/fxuAPuO6jXw

EskidenPerusınırları içerisinde bulunan fakat günümüzdeŞili'ye ait olanAricakıyısı açıklarında8.5 büyüklüğünde çok büyük iki depremmeydana geldi. Depremler,Pasifik Okyanusu'nu çevreleyen ülkelerin tümünü21 metrelik tsunami dalgalarıylavurdu.

Tsunami dalgaları2-3 günsürdü, Avustralya'nın Sidney kentine kadarulaştı.Peru ve Şili kıyısında yaşayan 25 binden fazla kişihayatını kaybetti ve300 milyon dolarlık zararoluştu.

9. Ryuku Adaları, Japonya - 24 Nisan 1771

24 Nisan 1771'de Japonya'nınRyuku Adalarıcivarında7.4 büyüklüğünde depremmeydana geldi. Deprem sebebiyle oluşan dev tsunami dalgaları bölgedeki adaların tümüne büyükhasar verdi.

Tsunaminin en çok zarar verdiği kentlerIshigaki ve Miyako Adalarıoldu. Japon ölçü birimini çevirirken yapılan bir hata sonucu dalga boyunun85.4 metreolduğu sanıldı fakat dalgaların boyu tahminen11 ila 15 metreyüksekliğindeydi.

Tsunami sonucu3137 evhasar gördü ve12 bin kişiyaşamını yitirdi.

10. Ise Körfezi, Japonya - 18 Ocak 1586

Ise Körfezi'nde tsunamiye yol açan deprem8.2 büyüklüğündeydi.6 metreye kadar ulaşan dev dalgalarbirçok kenti harap etti. Depremin ardındanNagahamakentinde büyük çaplı biryangınçıktı ve kentin yaısı yangın sebebiyle kül oldu.

Biwa Gölüdeprem sebebiyle kabardı ve kenti vurdu. Kale dışındaki tüm yapılar yerle bir oldu.

Ise Körfezi'nde meydana gelen tsunami sebebiyle8 bin kişiyaşamını yitirdi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2757900/kayitlara-gecen-en-buyuk-10-tsunami