Cavit Öztürk dönüşüm için konuştu: Vitrin olacak

Kısa adı GİSP olan (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından hazırlanan Gayrimenkul Türkiye Dergisi'nin 19 ncu 'Yuvarlak Masa' toplantısında 'Belediyelerin ve Yatırımcıların Gözünden Dönüşüm Deneyimleri' konuşuldu. Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk Türkiye'de ilklerin gerçekleştiği 666 dönümlük projesinin detaylarını anlattı.

İlkler takdir topladı

Her seferinde farklı bir konuyu uzmanlarıyla tartışmaya açan Gayrimenkul Türkiye Dergisi'nin 19. Toplantısında Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk dönüşüm deneyimlerini aktardı, katılımcılar merak ettikleri konuları sordu. Erenler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm'ün 'yap-yık' ve 'uzlaşı' oranında ki başarısı katılımcılar tarafından 'takdire şayan' olarak değerlendirildi. Başkan Öztürk gayrimenkul sektörünün uzmanlarıyla ilklerin yaşandığı dönüşüm projesinin detaylarını konuştu.

Yap-yık modeli

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk Türkiye'de gayrimenkulün uzmanlarının sorularını yanıtladığı yuvarlak masa toplantısında "Vatandaş memnuniyetini ön planda tutan bir anlayış sergiledik. Yap-yık modeliyle kimseyi mağdur etmedik. İlk etapta 280 konutun finansmanını sağlayıp hak sahiplerini bulundukları bölgeden uzaklaştırmadan, modern, depreme dayanıklı binalara yerleştirdik. Projeye karşı çıkan hiçbir şartta uzlaşıdan yana olmayanlardan dairesini alanlar oldu. Yap-yık modeliyle bir anlamda yerinde dönüşüm gerçekleştirdik. Bu uygulamayı vatandaşa toplu ve birebir görüşmelerimizde doğru aktarınca uzlaşı oranımız çok yukarılara çıktı" dedi

Vatandaş memnun olmalı

Değişim ve dönüşümün bölgede kaçınılmaz olduğunu belirten Başkan Öztürk" Bölgede çarpık yapılaşma herkesçe biliniyordu. Halkın oylarıyla göreve gelen insanlar olduğumuz için vatandaş memnuniyetini ön planda tutarak işe başladık. Eğer vatandaş yaptığınız işi takdir etmezse, siz ne kadar gerekli görürseniz görün başarıya ulaşamazsınız. Yap-yık modeli yüksek memnuniyetin ilk gerekçesi olabilir. Bölge halkının bize her istediğinde ulaşması aklında ki sorulara cevap bulması da memnuniyet oranını yükseltti. Hem vatandaş hem de şehircilik anlamında doğru yaptığımızı bilerek yol aldığımız projenin ikinci etabında ki 144 konutumuzda bitmek üzere" dedi.

Şehrin vitrini olacak

Erenler Belediyesi'nin 666 dönümlük alanda uyguladığı Kentsel Dönüşüm Projesi ile sadece ilçenin değil şehrin de vitrini olacağına vurgu yapan Başkan Öztürk "Şehrin giriş kapılarının birisinde değişim ve dönüşüm yapıyoruz. Vatandaşın gayrimenkul değerini üçe, beşe katlayan proje aynı zamanda şehrin yeni vitrini olacak. Net ifade etmeliyim. Erenler Kentsel Dönüşüm vatandaşa parasal rant kazandırırken belediye başkanına da başarılı bir projeyi tamamlama mutluluğu kazandırdı. Dönüşüm projesi ile bölgede ki emlak fiyatları katladı. Her etapta gayrimenkuller daha da değerlenecek. Dönüşüm hem vatandaşa kazandırdı hem de bölgeyi şehrin vitrini yapmamıza olanak tanıdı" dedi

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2759037/cavit-ozturk-donusum-icin-konustu-vitrin-olacak