Şoförler Odası Başkanı'ndan karayollarına uyarı

Pamukova Şoförler Odası Başkanı Rıdvan Şahin son zamanlarda D-650 Karayolunda meydana gelen kazalarıdeğerlendirirken, Kaza istatiklerinde kazaların genelinin akaryakıt istasyonu çıkışlarında meydana geldiğinisöyleyerek,T.CDevlet Karayollarını yol yapımları sırasında noksanlıklarının olduğunu belirtti.

Şoförler OdasıBaşkanı Şahin,D-650 bölünmüş karayolun da son zamanlarda hep aynı şekilde kazaların meydana geldiğine dikkat çekerek, kazaların asli sebebininT.C Devlet Karayollarımıdır sorusunu akla getirdiğini söyledi.
Şahin " Yapılan duble yolların trafiği rahatlatmıştır. Bundan dolayı mensubu bulunduğum meslek ve özel araç sürücüleri adına müteşekkiriz.

Ancak bu rahatlık hız ve rehaveti de beraberinde getirmiştir. Duble Karayolunun kenarında bulunan Akaryakıt İstasyonlarının giriş ve çıkışları, günde üç beş aracın geçtiği köy yolu kenarı veya bahçe giriş çıkışı değildir.Kazların son zamanlarda akaryakıt istasyonlarının giriş ve çıkışlarında yüzde 90 arttığı ve buralarda meydana gelen kazaların ölümcül olduğu kanaatindeyiz " dedi.

Pamukova Şoförler Odası Başkanı Rıdvan Şahin Akaryakıt istasyonlarının giriş ve çıkışlarına acilen önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, " Otobanlardaki kadar teferruatlı olmasa da, akaryakıt istasyonlarının giriş ve çıkışlarında acilen yeterli uzunlukta emniyet şeritleri yapılmalıdır.Kaldı ki son yıllarda trafikteki TIR sayısı her geçen gün hızla artığı, karayollarıkenarında bulunan akaryakıt istasyonlarının giriş ve çıkışlarının eskiye nazaran daraltıldığı, bu nedenle akaryakıt istasyonundan bölünmüş karayoluna çıkan araçların, sağ şeridi de aşarak orta çizgiden ikinci şeridi bile taciz etmek zorunda kalmaktadır. Yüklü araçların hareket kabiliyetinin yavaş olması tehlikeyi daha da artırmaktadır " dedi.
Şoförler Odası Başkanı Şahin,yol şartları göz önüne alındığında meydana gelen kazalarda yüzde 50 oranında Karayollarının suçlu olduğunu iddia etti. Şahin , "Meydana gelen kazalarda suç oranı ve sebebi ne olursa olsun kazalarda birinci suç biraz önce açıkladığım nedenlerden dolayı yüzde 50 karayollarınındır.Karayollarının Akaryakıt İstasyonları giriş ve çıkışlarında yapması gereken düzenlemeden dolayı olacak masrafı karayollarımı üstlenir, akaryakıt istasyonlarını da ortak mı eder onu bilemem ama gün geçmiyor ki filiz gibi canlar gidiyor. Hiçbir şey insan hayatından önemli değildir.Dün bir can daha gitti. Bir can da hastanede yaşam savaşı veriyor " dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2759633/soforler-odasi-baskanindan-karayollarina-uyari