MHP'li Özen'den yabancı isim modasına tepki

Sapanca'da sayıları hazla artan yabancı isimli işletmelere tepki gösteren Özen, "Sapanca'mızın turizm kenti olmasının da etkisiyle, son dönemde artarak devam eden işletmelere yabancı isim koyma modası yada özentisi almış başını gidiyor. İlçemizin özellikle batı yakasında ve sahil şeridinde belirgin olarak göze çarpan, genellikle kafe, restoran, çay bahçesi ve pastane niteliğinde olan işletmelerde bulunan, Türkçemizin dışında, kültürümüzün uzağında, tamamen yozlaşma temel hazırlayan bu yabancı isimli işletme sevdasından biran önce geçilmelidir" diye konuştu.

"TÜRKÇE YOZLAŞTIRILIYOR"

Yurtdışında yabancıların işletmelerine Türkçe isim koymadığına dikkat çeken Özen, "Türkçemizde güzel Türkçe isimler varken neden hala İngilizce isme merak sarmış esnaflarımız var. Türkçe resmen hakir görülüyor. Bu arkadaşlarımız bir düşünsünler, bir ABD veya Avrupa ülkesinde işletmesine Türkçe isim veren yabancı esnaf yok. Dilde başlayan yozlaşma ve yabancılaşma dille sınırlı kalmayarak, zamanla bütün değerlerin yok olmasına ve milli birliğin telafisi imkansız zararlar görmesine sebep olacaktır. Eğer bir kişi kendi kültürünü kendi değerlerini hor görüyorsa, başka hayatlar ona daha yaşanası geliyorsa yozlaşma başlamış demektir. Bir milletin dili bozulursa kültürü de bozulur. Zaten bunu sosyal yaşamda bütün çıplaklığı ile görüyoruz" diye konuştu.

"TÜRKÇEYE SAHİP ÇIKALIM"

Konuya belediye nezdinde çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Özen, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Markalaşmış, yada yabancı patentli firmaların temsilcisi veya bayisi şeklinde çalışan işletmeler dışında; yabancı kökenli isim sahibi iş yerlerine belediyemiz tarafından ruhsatlandırma yasağı getirilebilir. Son 10 yılda 76 belediye meclisi tarafından bu konuda aldıkları kararlar bizlere örnek teşkil etmektedir. Ayrıca sayın cumhurbaşkanı da Mayıs ayında Türk Dil Kurumu'nda yaptığı konuşmasında belediyelere bu yönde çağrıda bulunmuştur. Şahsım da yabancı isimli işyeri konusunda adım atarak, önümüzdeki ay yapılacak belediye meclis toplantısında meclis başkanlığına bir önerge sunacağım. Gelin bu ülkenin bir ferdi olarak güzel Türkçemize sahip çıkalım, Türkçeyi koruma ve kullanma görevini layıkıyla yerine getirelim"

İsa Çiçek

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2759892/mhpli-ozenden-yabanci-isim-modasina-tepki