Ebelerin Güçlendirilmesi eğitim programı tamamlandı

Sakarya KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, doğumların büyük bir bölümünün sezaryenle yapılmasının önemli bir sorun haline geldiğini dile getirdi. Sağlam, normal doğumun yaygınlaşması ve anne adaylarının bilgilendirilmesi için ebelere büyük görev düştüğünün söyledi.

Eğitim çalışmasının kapanış programında, Sakarya KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Hasan Bektaş, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği İdari Sorumlusu Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Serhan Cevrioğlu, eğitime katılan SAÜEAH, Karasu, Akyazı, Hendek, Sapanca ve Geyve devlet hastanelerinde görev yapan ebeler yer aldı.

EBELER GERÇEK GÖREVİNİ YAPACAK

Anne adaylarının doğum eylemini sağlıklı ve güvenli şartlarda gerçekleştirmesi, ebelerin doğumlarda daha etkin rol almaları, sahada gebe eğitimlerinin standardize edilmesi ve normal doğumun yaygınlaştırılması yönünde gerçekleştirilen eğitim çalışması hakkında bilgi veren Genel Sekreterlik Eğitim Biriminden Sibel Gedikoğlu'nun ardından, kapanış konuşmasını Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam yaptı. Sağlam, gereksiz antibiyotik kullanımını ortadan kaldırmak için yürütülen çalışmalar kapsamında hekimlere önemli bir görev düştüğünü hatırlatarak, aynı durumun sezaryenle doğumu azaltmak ve normal doğumu yaygınlaştırmak için ebeler için geçerli olduğunu dile getirdi.

SEZARYEN ANNE VE BEBEĞİ ETKİLİYOR

Ebelerin eğitimi aldığı işi yaparak sahada olmasının önemine vurgu yapan Genel Sekreter Sağlam, anne ve bebek sağlığı açısından sezaryenin yarattığı olumsuzlukları anne adaylarına iletilmesi gerektiğini belirtti. Sağlam "Tıbbi bir gereklilik olmadan keyfi olarak sezaryen yapılması sonucu doğumların büyük bir bölümü maalesef sezaryenle gerçekleşmektedir. Bu durum son derece yanlıştır. Sezaryenin anne ve bebek açısından yarattığı olumsuzluklar birçok araştırmayla artık ortaya konulmuştur. Hiçbir anne bebeğinin ömür boyu yaşayacağı sağlık sorunlarını göze alarak keyfi şekilde sezaryenle doğum yapmaz. Bunu anne adaylarına en iyi anlatacak, normal doğumun yaygınlaşmasını sağlayacak olanlarda ebelerimizdir. Tabiki bu sadece ebelerimizin sorunu değil hepimizin sorunudur. Bu doğruldu da bizlerde yöneticiler olarak her zaman yanınızdayız. Gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde bu açıdan önemlidir. Eğitim çalışmamızda emeği geçen her kese teşekkür ediyorum." dedi.

EĞİTİM ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

Kapanış konuşmasının ardından eğitime katılan ebelere katılım belgeleri verilirken eğitim çalışmasında görev alan hekim ve akademisyenlere teşekkür belgesi takdim edildi. Ebelerin güçlendirilmesi ve normal doğumun yaygınlaştırılmasına yönelik eğitim çalışmalarının devam edeceği kaydedildi.

- Medyabar, Kadın bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2759970/ebelerin-guclendirilmesi-egitim-programi-tamamlandi