Çocukları hazıra alıştırmayın...

Adapazarı Belediyesi Aralık ayı kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde Adapazarı'na gelen Kişisel Gelişim Uzmanı Canten Kaya, "Mutlu Aile Başarılı Çocuk"konulu seminer verdi.

Adapazarı Belediyesi tarafından düzenlenen seminere Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Özkan Gümülcineli, çok sayıda aile ve öğrenci katıldı. Seminere konuşmacı olarak katılan Canten Kaya, çocukların kendi ayakları üstünde durabilmesi içi hangi dönemde hangi sorumlulukları yapabileceklerini bilmesi gerektiğini söyledi.

Çocukların hep hazıra alıştırıldığını ifade eden Kaya, "Serçe bile uçmayı öğrensin diye yavrusunu yuvadan aşağı atıyor.Çocuklara sorumluluk vermezsek gün geldiğinde kendi ayakları üstünde durmayı bilemezler. Çocukları hazıra alıştırırsak hep destek bekler. Çocuk doyduğunu söylüyorsa doymuştur. Kendi kararlarını kendileri verebilmeli. Çocukların neden kendilerine güvenleri yok çünkü onlar yerine biz karar veriyoruz" dedi.

OKULDA UNUTULAN EŞYALAR

Çocuklara inanarak onlar yerine karar vermemek gerektiğini kaydeden Kaya, "Hep onlar yerine biz karar verir, biz yaparız. Sorumluluklarını bilmeliler. Okullarda unutulan eşyaların haddi hesabı yok. Kıymet bilmiyorlar. Türkiye'de çocuklar yüzde 70 ben yapamam tutumunda. Oysaki onun yapacağına inandığımız tutumu göstermeliyiz." diye konuştu. İnsanların hayalleriyle oynamamak gerektiğini belirten Kaya, "Ben kekemeydim. En büyük hayalim kitlelere karşı konuşmaktı. Önce kendimi gözlemledim. İlk girdiğim ortamlarda kekeliyordum. Yada rezil olma korkusunu aklıma getirdikçe kekeliyordum. Özgüvenim geldiği anda kekelemeliyi bıraktım."dedi.

KADINLARDA EN FAZLA ÇALIŞAN KAS ÇENE

Aile içindeki Anne-Baba hayatından da örnekler veren Kaya, "2 farklı karakter evlenince aynı evi paylaşıyor. Şunu kabullenmeliyiz, alışkanlıklar değişmez.0-5 yıl arası evlilikler çok tehlikeli. Hem eşini idare edeceksin hem anneni. Bu bir cambazlıktır. Anne babaya hürmet gösterilen erkek daha mutlu oluyor. Eşinizi dinleyin. Kadın sürekli sevildiğini duymak, bilmek ister. Erkekse sonuç odaklıdır.

Zaten evlenmiş. Bir kere seviyorum demiş. O sonuca bağlamıştır olayı, öyle düşünür. Kadınların erkeklerden tek fazla çalıştığı kası çenesidir.Kadınlar günde 24 bin kelime konuşma kapasitesine sahipken erkeklerde bu rakam en yüksek 12 bindir. Çalışan kadınların eşleri şanslı, çünkü kadın 14 bin kelimeyi işyerinde tamamlıyor. Eve 10 bin kelime kalıyor. Eve geldiğinde paylaşmayan erkeği gören kadın hayal kırıklığı yaşıyor. Kadının telefonu her yöne 1000 dk yine yetmiyor eşinin 500 dakika her yönüne gözü dikiyor."dedi.

ERKEK DE İLTİFATI SEVER

Erkeklerin gün içinde eşlerini aramalarını isteyen Kaya, "İnanın bu sizi 1 ay idare eder. Kadın sevildiğini devamlı duymak ister. Erkekse şımarır diye bunu söylemek istemez. Erkek kızdığı zaman yalnız kalmak ister. Bir erkek eve geldiğinde ilk 15-20 dakika evde ama gerçekte evde değildir. Kafası hala iştedir.o süreçte onu yalnız bırakın. Kadınsa üstüne gidilsin konuşulsun ister. Erkekler de kadınlar gibi iltifatı sever. Onu karşılarken ?Sen benim için çok değerlisin' havası vermek lazım. El ele tutuşmak çok önemlidir. El ele tutuşan eşler olumsuz şey düşünemiyor."dedi. Kaya, 7 yıllık evli bir çifti de sahneyedavet ederek el ele tutuşmalarını istedi.Seminer sonunda Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer, konuşmacı Canten Kaya'ya teşekkür ederek plaket takdim etti.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2760165/cocuklari-hazira-alistirmayin