Arifiye'den öteye gidemediler!

Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, alınan bir ihbar üzerine sınır illerinden kaçırılan kaçak sigaların ilimize getirileceği bilgisine ulaştı. Ekipler, yapılan araştırmaların ardından kaçakçıları yakalamak için Arifiye Gişelerine hareket etti.

Gişelere giriş yapan şüpheli bir kamyon ve bir de kamyoneti durduran ekipler, araçların içinde yaptıkları aramada 9 Bin 500 adet kaçak sigara yakaladı. Yapılan operasyon kapsamında kaçak sigara nakliyatı yapılan araçta bulunan İ.H.G(32), C.K(35), M.R.E(18)'yi gözaltına aldı.

Öte yandan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin, şehir genelinde kaçak sigara sattığı iddia edilen iş yerlerinde yaptığı diğer operasyonlarda toplam 6 Bin 887 paket farklı markalarda kaçak sigara ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan şahıslar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Emniyet'ten konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

"Sakarya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince sınır illerinden temin edilen kaçak sigaraların ilimiz genelinde büfe ve işyerlerine satıldığı, gümrüksüz ve vergisiz yurda sokulan kaçak sigaraların devleti zarara uğrattığı bilgilerinin değerlendirilmesi sonucu 02-04/11/2014 tarihlerinde son üç gün içerisinde yapılan operasyonal çalışmalarda; 63 ?. plaka sayılı kamyonun ve 39 ?. Plaka sayılı kamyonetin doğu illerinden yüklü miktarda gümrük kaçağı sigara getireceği bilgileri alınması üzerine, ilimiz Ankara İstanbul otoyolu üzerinde yapılan takip takip ve tarassut çalışmalar neticesinde her iki araç Arifiye Otoban gişelerinde araç durdurulmuş, araçlarda yapılan aramalar neticesinde İ.H.G.(32) ve C.K.(35) isimli şahıslardan değişik markalarda toplam 4.500 paket gümrük kaçağı sigara, M.R.E.(28) isimli şahıstan değişik markalarda toplam 5.000 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirilerek el konulmuş, şüpheliler İ.H.G.(32) C.K.(35) ve M.R.E.(28) hakkında 5607 sayılı Kaçakçılık ile Mücadele Kanununa Muhalefet Suçundan işlem yapılarak adli mercilere intikal ettirilmiştir.

Ayrıca H.K. (42) isimli şahsın İlimiz Tığcılar Mah. Hasırcılar Caddesi üzerindeki bir işyerinden, S.B.(43) isimli şahsın Bağlar Mahallesi Türbe Caddesi üzerinde bir işyerinden, R.T.(32) isimli şahsın Karaosman Mahallesi Ulus Caddesi üzerinde bulunan bir işyerinden, B.P.(26) isimli şahsa ait Kurtuluş Mahallesi Bahçıvan Sokak üzerinde bulunan bir işyerinden, M.Ş.A.(22), İ.Ç.(36), F.Ç.(27) isimli şahısların Katlı Pazar yerinde bulunan üç ayrı işyerinden, olmak üzere toplam 7 adreste yapılan aramalarda 6887 paket değişik markalarda gümrük kaçağı sigara, 158 paket kaçak puro ve 84 paket kaçak nargile tütünü ele geçirilerek el konulmuş, 7 şüpheli hakkında 5607 sayılı Kaçakçılık ile Mücadele Kanununa Muhalefet Suçundan işlem yapılarak adli mercilere intikal ettirilmiştir.

Son 3 gün içerisinde yapılan operasyonal çalışmalarda toplam 16.625 paket gümrük kaçağı ve bandrolsüz sigara ele geçirilmiştir.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü olarak halkın sağlığı üzerinde ciddi zararlar bırakan sigara kaçakçılığı ile bu suçlardan rant sağlayan suç örgütlerine ve suça karışan şüphelilere karşı mücadeleye devam edilecektir"

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2761568/arifiyeden-oteye-gidemediler