Birahane cinayetinde ilk celse...

Sakarya'nın Adapazarı ilçesi Ankara Caddesi üzerinde bulunan bir birahanede alacak verecek iddiaları üzerine birahane sahibi Mahmut Aşlı'nın ölümüne, olay esnasında orada olan F.T. ve M.K.'nın yaralanmasına sebep olan sanık Dahi B.'nin davasına devam edildi. Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen davaya tutuklu sanık Dahi B., tutuksuz yargılanan Mehmet A., müşteki, sanık yakınları ve avukatlar katıldı.

Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde cinayet davasında 4 tanık dinlendi. İlk tanık H.V. verdiği ifadede, "Ben sanık ile maktulü tanırım. Olay tarihinden zannediyorum 2 gün kadar önce ben kendime ait iş yerimde maktul Mahmut vardı. Bir müddet sonra Mahmut iş yerimden ayrılmak istedi ayrıldı ve dışarı çıktı. 2-3 dakika sonra bana dışarıda maktul ile sanığın atıştıkları söylendi. Dışarı çıktım burada maktul sanığa borcun var diye söyleniyordu. Sanık ise borcunun olmadığını söylüyordu. Bunun dışında taraflar arasında herhangi bir küfürleşme olmadı. Daha sonrada her ikisi de iş yerimin önünden ayrıldı" diye konuştu.

"TAVA İLE VURARAK SİLAHI ELİNDEN ALDIM"

Davada tutuksuz yargılanan sanık Mehmet A. verdiği ilk ifadede, "İş yeri olarak kendisinden küçük miktarda alacağımız vardı. Ancak kaç TL olduğunu bilmiyorum. Ben iş yerinin iç kısmına girdiğimde maktül Mahmut ile karşılaştım kendisi de kaçıyordu. Mahmut'un elinde silah da vardı. Bir müddet sonra arkasından bahçeden silah sesleri üzerine gittiğimde maktul Mahmut yerde, sanık Dahi maktulun üzerinde olduğu halde boğuşuyorlardı. Boğuşurken Dahi'nin elinde silah olduğunu fark ettim. Ben sanık Dahi'nin elindeki silahı almak için mutfağa gittim bir tava aldım. Dahi'nin eline tava ile vurarak silahı aldım. İlk olaya kimin ateş ettiğini ben görmedim. Ben sadece sanık Dahi'nin elindeki silahı almak için eline vurdum. Başka bir amacım yoktu suçsuzum" dedi.

MAKTUL İLE SANIK BAHÇEDE BOĞUŞTU

Müşteki Fuat T. ise verdiği ifadede, "Olayın ne şekilde geliştiğini görmedim. Ben olay sırasında sol bacağımdan yaralandım. Kurşun bacağımın kaba kısmına girip çıktı. Ben yaralandığım esnada ayakta idim. Ben bahçe kısmında bulunduğum sırada maktul hızlı adımlarla bulunduğumuz yere geldi. Ben bu esnada Mahmut'un elinde silah görmedim" şeklinde konuştu.

"KONUŞMAK İÇİN GİTMİŞTİ"

Bir diğer tanık ise R.K. ise verdiği ifadede, "Sanık benim eşim olur. Olay tarihinden 2 gün kadar önce eşim beni telefon ile aradı. Maktulün kendisine küfrettiğini, sağda solda ileri geri konuştuğunu söyleyerek bana maktulün annesi ve teyzesi ile konuşmamı söyledi. Eşim konuşmak maksadıyla maktulün yanına gitti. Olay sonrası ben eşimi hastaneye götürdüm" ifadelerini kullandı.

"ELLERİ MONTUN CEBİNDE İÇERİ GİRDİ"

Son olarak Murat A. isimli tanık da verdiği ifadesinde şöyle konuştu:
"Ben iş yerinde aşçı olarak çalışıyorum. Sanık ile olay tarihinde iki ay kadar öncesinde iş yerine gidip geliyordu. Maktul ile sanık arasında daha önceden yaşananlara ilişkide bilgim yok. Olay tarihinde ben mutfakta giriş kapısına bakacak şekilde duruyordum. Sanık elleri montunun cebinde olacak şekilde içeri girdi. İçeri girdikten sonra sanık elinde silahı fark ettim. Giriş kapısına yaklaşık 5 metre mesafede girişe göre sağ tarafta kasada Mahmut oturuyordu. Sanık içeri girdikten sonra sağ elindeki silahla kasanın bulunduğu maktulün oturduğu istikamete bir el ateş etti. Bu atış üzerine ben kendimi yere attım. Bu aşamadan sonra koşturma sesleri duydum. Ben devamında iş yerinden dışarı çıktım. Birkaç el silah sesi daha duydum ancak kaç el ancak kaç el olduğunu hatırlamıyorum."

DAVA İLERİKİ BİR TARİHE ERTELENDİ

Sanığı, müştekileri, tanıkları dinleyen mahkeme heyeti, iki kişi zorla getirilmesi ve eksiklerin giderilmesi nedeniyle dava ileriki bir tarihe ertelendi.

İHA

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2762278/birahane-cinayetinde-ilk-celse