Öztürk'le 40 soruda Ada Fikir Kulübü

1. Adapazarı?
Yaşadığım, tercih ettiğim şehir.

2. Ada Fikir Kulübü?
Ada Fikir Kulübü esas itibarıyla şudur: Biz yatılı okuduk; o zamanki adıyla Arifiye Öğretmen Lisesi'nde devlet bizi altı yıl yatılı okuttu, milletin parasıyla. Ve ben her ne kadar devlete ve müesses nizama itirazı olan bir adam olsam da, yediğimiz yemeğin, içtiğimiz suyun, giydiğimiz elbisenin karşılığını yaşadığımız şehre, bir şekilde vermem gerektiğini düşünüyordum.1980 öncesi kavgalarında, çatışma ortamında büyüdük biz. O dönemde farklı fikirlerde olup konuşamadığımız arkadaşlarımızla, kavga etmeden konuşup tartışıp, kendi kimliğimizle var olacağımız bir platform oluşturmayı düşündüm. Bu arada 28 Şubat (1997) post-modern darbesi bütün ihtişamıyla yaşanıyordu ülkemizde. Bir Perşembe sabahı, kendime yakın hissettiğim arkadaşlarımı kahvaltıda toplayıp, güzel bir kahvaltı masasında bir araya geldim. 2000 yılı ilkbaharıydı ve Ada Fikir Kulübü'nün temelleri o gün atılmış oldu. O gün bugün kulübümüzde farklı etnik kökenlerden, komünistinden İslamcısına kadar farklı siyasi görüşlerden ve farklı mesleklerden arkadaşlarla, düzenli olarak haftanın bir günü kahvaltılı toplanmayı, tartışmayı ve dost kalabilmeyi başarmış bulunuyoruz.

3. Amacı?

Hangi fikirden olursa olsun, hangi görüşü savunursa savunsun, her türlü tartışmayı yapıp yine de dost kalmayı başarma amaçlı bir kulüp kurmaktı amacımız. On ikinci yılı tamamlamak üzere olduğumuz şu günlerde bunu başardığımızı söyleyebiliriz.

4. Hedefleri?
Yaşadığımız kente, yaşadığımız ülkeye, yaşadığımız dünyaya kendi ölçülerimizce katkı vermeyi hedefliyorduk. Hedeflerimize belli ölçüde ulaştığımızı söyleyebilirim.

5. Kurucuları?
Çetin Öztürk (mimar), Erol Afşar (sınıf öğretmeni/öğretmen sendikası şube başkanı), Sezai Matur (gazeteci), Fahri Tuna (kültür daire başkanı), Tekin Ateş (ilköğretim okulu müdürü), Sedat Salyancı (sınıf öğretmeni/öğretmen sendikası şube sekreteri), ilk kuruculardandı. Bir süre sonra gündemli ve konulu toplanalım dedik, Şadi Tanış (inşaat mühendisi/tüccar), Mustafa Topkara (psikolog) ve Dr.Esat Pınarbaşı (siyaset felsefesi doktoru) aramıza katıldılar.

6.Kuruluş Tarihi?
2000 Yılı Nisan ayındaydı. Bahardı, muhtemelen Nisan ayı başlarında bir Perşembeydi.

7.Kuruluş Dönemi Adapazarı?
17 Ağustos (1999) depremi yeni olmuştu. Adapazarı toz duman içindeydi. Şehirde kargaşa, yıkım ve umutsuzluk havası hakimdi.

8. Kuruluş Dönemi Türkiye'si?
28 Şubat (1997) olmuş, Bülent Ecevit hasta haliyle başbakanlık yapmaya çalışıyordu, ülke sosyal ve ekonomik açıdan kaos içerisindeydi.Farklılıklara tahammülsüz bir ortam ve ülke vardı iki binlerin başlarında.

9. Adı niçin Ada Fikir Kulübü?
Fikir Kulübü adına o dönemde de 'beklentiyi büyüten, bir baskı oluşturabilecek bir isim diye ' bazı itirazlar olmakla birlikte, Adapazarı'nın Ada'sını aldık, yine de farklı fikirlerin burada kendisini vurgulanması açısından da 'fikir kulübü' adını –ekseriyetle- uygun gördük. Hatta amblem çalışması bile yapmıştık.

10.Kuruluş Mekânı?
Benim mimarlık ofisim o dönemde Adapazarı Yenicemi İzmit Caddesi başında Ünver İş Merkezi'nin birinci katındaydı. Bir seneye yakın orada toplandık, kahvaltılı olarak. Her hafta bir konuğumuz ve gündemimiz olmasına gayret ediyorduk... 2003 baharından itibaren ise Türk Eğitim Sen Şubesinin Yenicami Sakarya Caddesi' ndeki ofisinin toplantı salonunda toplanmaya başladık.

11. Çetin Öztürk?
1965 Adapazarı Ozanlar doğumlu, serbest mimar. Balkanlar'dan Adapazarı'na göçen bir dedenin torunu, İslamcı gelenekten geliyor.

12. Erol Afşar?
1964 Bursa İnegöl doğumlu. Sınıf öğretmeni, Kafkas (Abhaz) kökenli, Türk milliyetçisi bir gelenekten geliyor. Türk Eğitim Sen Sakarya Şubesi Başkanı.

13. Sezai Matur:
1966 Adapazarı (Kayalar Reşitbey) doğumlu, İletişim Fakültesi mezunu, Kafkas kökenli, Sosyal demokrat gelenekten geliyor, Yenihaber gazetesi genel yayın yönetmeni. 2007 baharından itibaren kulübe devam etmiyor.

14. Fahri Tuna?
1959 Sakarya Kaynarca doğumlu, Endüstri mühendisi, Yerli Türkmen (Manav), Büyük Doğu geleneğinden geliyor, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Dairesi Eski Başkanı, yazar.

15. Tekin Ateş?
1962 Sivas doğumlu, Sınıf öğretmeni. Sivas Türkmeni, Milliyetçi-muhafazakâr bir gelenekten geliyor, Dr. Nuri Bayar İlköğretim Okulu Müdürü.

16. Sedat Salyancı?
1964 Sakarya Karasu doğumlu. Sınıf öğretmeni. Karadeniz (Laz) kökenli bir ailenin çocuğu, Milliyetçi gelenekten geliyor, 15 Mayıs 2007'te vefat etti.

17. Mustafa Topkara?
1970 Sakarya Kaynarca doğumlu, Psikolog, Ordu'dan Adapazarı'na yerleşmiş bir ailenin çocuğu, İslamcı gelenekten geliyor.

18. Şadi Tanış?
1960 Adapazarı doğumlu, İnşaat mühendisi, tüccar, Balkan kökenli bir ailenin çocuğu, Milli görüş geleneğinden geliyor.

19. Esat Pınarbaşı?
1956 Sakarya Hendek doğumlu, siyaset felsefesi doktoru, Kafkas (Gürcü ve Abhaz) kökenli, İslamcı gelenekten geliyor,

20. Fikret Bayhan?
1964 İzmit Bahçecik doğumlu. Şehir plancısı, Karadeniz (Artvin) kökenli, sosyal yönü ön planda muhafazakâr gelenekten geliyor, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Eski Genel Sekreteri, hâlen Serdivan Belediye Başkan Yardımcısı.

21. Prof. Dr. Hakan Poyraz?
1962 Ordu doğumlu. Felsefe profesörü, Ordu Türkmeni, Milliyetçi muhafazakâr gelenekten geliyor, halen SAÜ öğretim üyesi.

22. Doç.Dr.M.Kemal Aydın?
1961 Adapazarı doğumlu, İktisat bilimi doçenti, Gürcü kökenli bir ailenin çocuğu, sosyalist gelenekten geliyor, halen SAÜ öğretim üyesi,

23. Doç.Dr.Köksal Şahin,
1972 Tokat doğumlu, Siyaset bilimi doçenti, Tokat Türkmeni, Milliyetçi gelenekten geliyor,

24. Yusuf Günay:
1968 Uşak doğumlu, tüccar,Uşak'ın yerlisi, sosyal demokrat gelenekten geliyor.

25. Cenk Dik?
1977 Adapazarı doğumlu, ticaretle uğraşıyor, Türkmen (baba)/ Boşnak (anne) kökenli, Marksist gelenekten geliyor.

26. Ahmet Şahin?
1973 Adapazarı doğumlu, Elektrik mühendisi, Boşnak bir ailenin çocuğu, İslamcı gelenekten geliyor.

27. Osman Nuri Zengin?
1955 Adapazarı doğumlu, tüccar, Gürcü kökenli, Sosyalist/Sosyal demokrat gelenekten geliyor.

28. Feyza Çiloğlu:
1978 Adapazarı doğumlu, Şehir plancısı, Yerli Türkmen (Manav) kökenli, Liberal gelenekten geliyor.

29. Yrd.Doç.Dr. Fatma Yurttaş?
1981 Trabzon doğumlu, Siyaset bilimi doktoru, Karadeniz Türkmeni, Muhafazakâr demokrat gelenekten geliyor.

30. Yrd.Doç.Dr.Cihan Selek Öz?
1981 İstanbul doğumlu, Sosyal politika uzmanı, Sosyal demokrat gelenekten geliyor.

31. Çark Mesire?
Ada Fikir Kulübü'nün 2005'ten 2008 sonuna kadar her cuma sabahı kahvaltılı olarak toplandığı mekân, işletmecisi Rahmi Sak'a çok teşekkür ediyoruz.

32. Sait Tanış Kültür Merkezi?
Kulübümüzün 2009 yılbaşından itibaren her cumartesi kahvaltılı olarak toplandığı Kömürpazarı Ağa Camii semtindeki mekân, kültür merkezinin sahibi Şadi Tanış'a çok teşekkür ediyoruz.

33. Taraklı?
Ada Fikir Kulübü'nün, özel anlam yüklediği, özel önem verdiği yerlerden bir tanesi, hatta en önemlisi. Mümkün olabildiği kadar toplantılarımızı orada yapmaya çalışıyoruz. Ve Taraklı'nın geleceğini yakından takip ediyor ve katkı sunmaya çalışıyoruz.

34. Citta Slow?
'Sakin Şehir'; bu kavramı Türkiye yeterince, bilmiyor, tanımıyor. Ama önümüzdeki yıllarda daha fazla tanıyıp seveceği bir kavram olacağını düşünüyorum. AFK'nın da Taraklı nedeniyle kafa yorduğu ve yormaya devam edeceği bir kavram.

35. Şeyh Muslihiddin Camii?
AFK olarak şehirde yakından takip ettiğimiz projelerden bir tanesiydi, Restorasyon aşamasını yakından takip ettik; emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz.

36. Konuklar?
AFK olarak on iki yıllık süreçte gerek Sakarya siyaseti, bürokrasisi ve sanat çevrelerinden, gerekse ülke genelinden bir çok fikir, siyaset adamı ve bürokratı konuk ettik. Şair, yazar, düşünür... İhsan Eliaçık'tan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'a, Roni Margulies'den Hakan Albayrak'a, Hilmi Yavuz'dan Rasim Özdenören'e... Hâlâ da her hafta konuklu olarak toplanmaya devam ediyoruz. AFK'da biz memleketi, olayları, insanları konuşurken aslında kendi iç dünyamıza da sık sık yolculuklar yapıyoruz.

37. AFK SAÜ ilişkisi?
Sakarya Üniversitesi kulübümüze her zaman ciddi anlamda destek olmuştur. Hâlen dokuz kişiyle toplanan AFK'nın üç üyesi Sakarya Üniversitesi öğretim üyesidir.

38. AFK Sakarya Siyaseti ilişkisi?
Sakaryalı idarecilerle ilişkimiz aslında çok iyi olmadı; fikir kulüpleri doğası gereği itirazı olan insanların buluşma noktası olduğu için, idareciler tarafından pek sevilmedi, hatta bir miktar sorgulandı. Fikir Kulübümüzün toplantılarının engellenmeye çalışıldığı da oldu. En büyük başarımız; on iki yıldır her hafta toplanılmasıdır. Türkiye gibi bir ülkede, süreklilik kendi başına önemli bir değerdir. Bizim kulüpte, sürekli 'dedi kodu ürettiğimiz ve idarecileri eleştirdiğimiz' vehmine kapılan bürokrat, siyasetçiler oldu, hâlâ da bu görüşte olanlar var. İşin aslı biz bunları çok da umursamadık, umursamamaya da devam ediyoruz. Biz çıktığımız yolda yürümeye devam ediyoruz; hakkımızda insanların en düşündüğüne de çok fazla değer vermedik.

39. AFK misyonunu ne kadar yerine getirdi ?

Misyonu 'her konuyu, her şeyi cesur bir şekilde konuşabilmek' ti; biz konuşmaya devam ediyoruz. Ayrıca bir araya gelmekten ve şehrimizle ve ülkemizle ilgili konuşmaktan da mutlu oluyoruz.

40. On üçüncü yılına girerken AFK'nın geleceği?

Aslında kulübün geleceği ile ilgili bir planlamamız yok. Biz mutlu olduğumuz sürece devam edeceğiz.

- Medyabar, bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/roportaj/2762279/ozturkle-40-soruda-ada-fikir-kulubu