Bölge Adliye Mahkemesi nihayet açılıyor!

İnşaatı 2016 yılında tamamlanan ve resmi açılışı yılan hikayesine dönen Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi, nihayet 3 Eylül Pazartesi günü açılacak. AK Parti Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, 3 Eylül Pazartesi günü açılacak olan Bölge Adliye Mahkemesi hakkında Medyabar yazarı Raif Ugan'a açıklamalarda bulundu.

Yavuz, Sakarya dahil 6 ile bakacak olan Bölge Adliye Mahkemesinin Sakarya için önemli bir hizmet ve kazanım olduğunu ifade ederek, "Sakarya, Koacaeli, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Bartın İllerine hizmet verecek olan Bölge Adliye mahkemesinde ilk etapta 78 Hakim ve Savcı ile 110 personel çalışacak. Bu ilk etaptaki sayılar, ilerleyen günlerde yeni atamalar yapılacak. Biliyorsunuz Bölge Adliye Mahkemesi, diğer bir deyişle istinaf mahkemesi; ilk derece hukuk ve ceza mahkemelerinin kural olarak son kararlarına karşı yapılan istinaf başvurularını incelemekle görevli üst derece mahkeme.
3 Eylül itibarı ile 6 ilimizin yerel mahkemelerinin vermiş olduğu kararlarına karış yapılan istinaf başvuru ile ilgili davalar Sakarya Bölge Adilye Mahkemesinde başlayacak
'' dedi.

Hizmette payı olan herkese teşekkür ettiğini belirten Yavuz, "Bu mahkemenin açılmayacağı şeklinde söylentilerde ortaya atılmıştı. O zamanda ben Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi'nin açılacağını söylemiştim. Hamdolsun söylediklerimiz de yanılmadık. Bölge Adiliye Mahkemesi'nin hayata geçmesinde emeği olan bir önceki dönem milletvekili arkadaşalarımız, mevcut milletvekillerimiz ve Adalet Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.'' ifadelerini kullandı.

ATAMALAR YAPILDI

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesinin 2018 Yılı Ana Kararnameleriyle Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığına Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığı'na ise Konya Ticaret Mahkemesi Başkanlığı'ndan Nuri Koçer atandı.

Ayrıca Hukuk ve Ceza Dairelerinde görev yapacak Cumhuriyet Savcıları ile hakimlerin de atamaları tamamlandı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2764587/bolge-adliye-mahkemesi-nihayet-aciliyor