Girişimcilere yeni fırsat

Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli ve Sakarya İşletme Geliştirme Merkezi Müdürü İsmet Yıldız arasında yapılan protokolle 20 Nisan ve 6 Mayıs tarihleri arasında belediye meclis salonunda"Girişimcilik Kursu"verilecek. Kurs sonrası sertifika almaya hak kazananlar KOSGEB'e başvuru hakkı kazanacak. İsmet Yıldız, yapılan iş planı başvurularının KOSGEB kurulu tarafından incelenerek destekleneceğini söyledi.Başvurularda plana dökülerek hazırlanan projeleri destekleyeceklerini ifade eden Yıldız, "Burada her geleni desteklemek gibi bir durum söz konusu değil.İşini seven, yapmak isteyen ve bunu da iş planına döken girişimcileri desteklemek istiyoruz"dedi.

27 BİN LİRA HİBE

Genel girişimciler için destekleme oranının yüzde 60, kadın ve özürlü girişimciler için bu oranın yüzde 70 olduğunu ifade eden Yıldız,"İşinizle ilgili makine teçhizat alacaksanız hibe olarak 10 bin lira gibi bir üst limitimiz var. Devamında 12 bin lira üst limiti olan, elektrik, su, haberleşme, personel gideri gibi sabit giderlere verilen aylık bin lira olmak üzere toplamda 12 bin liralık hibe destek veriliyor. 5 bin lira da kuruluş giderleri desteği var. Toplam hibe destekleme rakamımız 27 bin lira. Devamında banka teminat mektubu karşılığında 70 bin liralık yine makine teçhizat alımında kullanılmak üzere faizsiz kredi veriyoruz"diye konuştu.

BAŞLANGIÇ SERMAYESİ

Bu kredilerin iki yıl ödemesiz, iki yıldan sonra üçer aylık dönemlerde iki yılda geri ödendiğini belirten Yıldız, "Bir başlangıç sermayesi gibi KOSGEB'in bir desteği var. Sakarya'daki gidişat bizleri sevindiriyor. Bu konuda Türkiye genelinde ilk sıralardayız. İşbirliği ve güç birliği yapıp ortak yatırımlar yapmalıyız. Bugünkü protokolden dolayı Adapazarı Belediyesi'ne ve başkanımıza özellikle teşekkür etmek istiyoruz. Bu tarz programları birlikte yapabilmek adına geçen yılda öncülük ettiler." dedi.

İŞ ORTAKLIĞI

Protokolün hayırlı olması dileğinde bulunan Başkan Dişli, "Biz şehirdeki müteşebbis ruhlu, bir şey yapma istek ve arzusu içersinde olan bütün insanlarımızla ilgili gerekli olan destek ve katkıyı ilgili kurumlarla birlikte irtibat kurarak destekleyeceğimizi her platformda ifade etmiştik. Geçen sene de aynı çalışmayı yapmıştık. Bu sene de çalışmaları sürdürüyoruz. Bundan sonra da bu tip çalışmalar yapılacak olursa gerekli desteği vereceğiz. Müdürümüzün ifade etmiş olduğu konular önemlidir. Bende onların altını çizmek istiyorum. İşbirliği, güç birliği çok önemli. Bunlar olursa alınacak desteklerin daha faydalı olabileceğini düşünüyorum. Dünyada büyük iş yapan insanlar veya kurumlar ortaklıkla bu işleri başarmışlardır.Bizde örnek almalıyız"diye konuştu.KOSGEB kursu için başvuruların 12 Nisan'da sona ereceği kaydedildi.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2765462/girisimcilere-yeni-firsat