5 köyden Cumhurbaşkanı Gül'e mektup

Geyve ilçesine bağlı Akıncı, Kızılkaya, Örencik, Fındıksuyu ve Bağlarbaşı köyü sakinleri, çevrede bulunan 2 taş ocağından şikayetçi. Ocakların çevreye verdiği tahribat sebebiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve devlet yetkililerinden yardım istedi.
5 köy adına açıklama yapan Akıncı Köyü Vadileri ve Şelalelerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, tek umutlarının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğunu söyledi. Tan, "Ne yaptıysak özellikle bölgedeki 2 taş ocağının çevreye verdiği zararı önleyemedik. Bu sebeple Cumhurbaşkanı'mıza bir mektup göndererek kendisinden yardım istedik. Şelalelerimizin ve doğal güzelliklerimizin korunmasını istedik." dedi.

Cumhurbaşkanı'na gönderilen mektupta özetle şu ifadeler yer alıyor: "Sarp Deresi, Koca Dere ve Beşiktaş Deresi üzerinde bulunan 24 adet şelalemiz, ilimiz ve il dışından gelen misafirler tarafından ziyaret ediliyor. Taş ocaklarındaki kontrolsüz ve denetimsiz patlatmalar sebebiyle evlerimizin, tarlalarımızın, bahçelerimizin, derelerimizin, ağaçlarımızın ve mezarlığımızın üzerine sürekli taş ve atık malzeme (irili-ufaklı, 50-100 tonluk kayalar) yağdırıyor." Yaşadıkları sıkıntıları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile paylaşan köylüler, patlamaların köy yollarında büyük heyelanlara sebep olduğunu ifade etti. Su kaynaklarının taş ocağı civarında olması sebebiyle içme suyunun sürekli kirlendiğinden dert yandılar. Sakarya Nehri'nden Beşiktaş Deresi'ne, balıkların yumurtlama zamanı dahi girmesine imkân verilmediğini belirten köy sakinleri, taş ocağı firmasının izni olmadığı halde gece ve gündüz çalışmasına neden göz yumulduğunu sordu. Köylüler bu firmaların faaliyetlerini, Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan 'ÇED gerekli değildir' şeklinde aldıkları izinle sürdürdüklerini vurguladı. "Bizler (Kızılkaya-Örencik-Akıncı-Bağlarbaşı-Dereköy-Fındıksuyu köyleri) taş ve toz yağmurlarından nefes alamayacak hale geldik. Firmanın faaliyetlerinin ÇED raporu alınıncaya kadar acilen durdurulmasını istiyoruz." diyorlar.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2767231/5-koyden-cumhurbaskani-gule-mektup