2014 için erken seçim kulisleri!

2014'te gerçekleştirilecek olan seçimlerde adayları en fazla merak edilen belediyelerin başında ise Büyükşehir Belediyesi geliyor.
AKP'de Büyükşehir için her seçimde olduğu gibi bu dönemde de çok sayıda ismin başvuru yapması bekleniyor.
Mevcut başkan Zeki Toçoğlu'nun da tekrar aday olması beklenirken, ikinci kez aday gösterilme şansı da yüksek görülüyor.
İki dönem Serdivan Belediye Başkanlığı'nın ardından Büyükşehir'e aday gösterilen Toçoğlu'nun en az bir dönem daha göreve devam etmesinin sürpriz olmayacağı konuşuluyor.
Toçoğlu'nun yanı sıra Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli başta olmak üzere mevcut başkanlardan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu'nun da Büyükşehir için aday adayı olacağı ileri sürülüyor.
Bu isimlerin haricinde İl Başkanı Recep Uncuoğlu ile bir önceki dönemde milletvekili olan ve belediye başkanlık tecrübesi de bulunan Recep Yıldırım'a da şans veriliyor.
Tüm bu gelişmeler ışığında belediye başkan adaylarını belirlemede en çok zorlanacak olan partinin yine AKP olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
AKP'de Büyükşehir haricindeki belediyelerde de kıyasıya adaylık yarışı yaşanması muhtemel.
Yeni büyükşehir kanunu ile belde belediyelerin kapatılacak olması nedeniyle yarış büyük ihtimalle Büyükşehir ve 16 ilçe belediyesinde cereyan edecek.
3 dönemdir belediye başkanlığı yapan isimlerin bu dönem aday gösterilmeyeceği, çoğu belediyede de değişime gidileceği kulislerde dillendiriliyor.
Yenihaber

- Medyabar, Arka Kapı bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2767690/2014-icin-erken-secim-kulisleri