Kişisel verilerin korunması bir kültür olmalı

Bilir, KVKK tarafındanErenler ilçesindeki bir otelde 10'uncusu düzenlenen"Yeni Gelişmeler Işığında Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uygulaması Konferansı"nda yaptığı konuşmada, toplumda kişisel verilerin korunması üzerine farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Bilir,2016'da 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun ülkedebir kültür haline gelmesini canı gönülden arzu ettiklerini aktararak, kurumunTürkiye'de kişisel verilerin işlenmesinde,temel hak ve hürriyetlerin korunmasında bir disiplin oluşturmaya çalıştığını anlattı.

Kanunun Türkiye'de çıkarılmasının önemine değinen Bilir, "Ülkemizde böyle bir kanuni düzenlemeye yer verilmesi, aslında Türkiye'de insan hakları standardının ne kadar yüksek olduğunu ve kişilere verilen değerin göstergesidir. Bizim kurumumuzun da bu alanda üzerine düşen görevi yerine getirebilmesi için hem taraflarla hem toplumla bir iş birliği yapması gerekiyor. Birtakım koruyucu düzenlemeler getirilebilir ama son tahlilde kişisel veriler bizim verilerimizdir, başta bu korumayı kendimizin yapması gerekir." ifadelerini kullandı.

Dünyada kişisel verilerin korunması alanında verilen mesajın çok net olduğuna dikkati çeken Bilir, "Kişi, kişisel verileri üzerinde kontrol sahibi olmalıdır ve yine kişi, kişisel verilerinin geleceğini belirleme hakkına sahip olmalıdır. Dolayısıyla bütün vurgu kişiyedir." dedi.

Toplantıda konuşanVali İrfan Balkanlıoğlu dadijital kuşatma altında olunduğunu ve bunların kimisinin vatandaşlara zarar vermediğini,bazılarının da çok zarar verdiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından kurum daire başkanlarının sunum yaptığı toplantıya, kaymakamlar ile kurum müdürleri katıldı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2767810/kisisel-verilerin-korunmasi-bir-kultur-olmali