Esnafa çok önemli yazar kasa uyarısı

SESOB Başkanı Hasan Alişan, ödeme kaydedici cihazlarla ilgili açıklama yaptı. Alişan eski yazar kasaların hafızaları doluncaya kadar kullanılabileceğini söyledi.

HAFIZASI DOLANA KADAR

2018 itibariyle yazar kasalarda yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu geliyor. Eski yazar kasalarını kullananlar hafıza doluncaya kadar kullanabilecek. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu getirilen ve 2018 yılında uygulamaya dahil olacak bazı mükellefler, mevcut eski nesil ödeme kaydedici cihazlarını mali hafızaları doluncaya veya mali hafıza değişimini gerektiren durum oluşuncaya kadar kullanabileceğini açıkladı.

TEBLİĞ YAYINLANDI

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanımına yönelik zorunluluklar içeren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğinin, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Başkan Alişan "İlgili kanuna göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan esnaf ve sanatkarımız mevcut yazar kasalarını hafızaları doluncaya kadar kullanabilecek. Sadece hafıza değişikliği gerektiren durumlarda yeni nesil ödeme kaydedici cihaz almaları gerekecek" dedi.

ESKİLERİ ATMAYIN

Başkan Alişan yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle yeni nesil cihaz alımının hemen zorunlu olmadığına dikkat çekerek "Esnaf ve sanatkarımız mevcut cihazlarını mali hafıza değişimine tabi tutamayacak ve mali hafızası dolduğu durumda yenisini alacak. Mevcut yazar kasaların hemen çöpe gitmesi gibi bir durum söz konusu değil. Yazar kasanın hafızası dolana kadar kullanmaya devam edecekler. Dileyen esnafımız Bakanlıkça onaylanmış yeni nesil ödeme kaydedici cihazları alarak kullanabilirler" dedi.

ERTELEME GELDİ

Konuyla ilgiliyapılan yeni açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Büyük işletmeler tarafından kullanılmaya başlanan ancak 2014 yılı cirosu 150 bin TL'nin altında olan esnaflar için daha önce 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacağı duyurulan yeni nesil yazar kasaların kullanımına erteleme geldi."

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2768945/esnafa-cok-onemli-yazar-kasa-uyarisi