İHH Başkanı Sezer Suriye için açıklama yaptı

Betül Demir'in haberi

MEDYABAR.COM-: İHH İnsani Yardım Vakfı Sakarya Şubesi Başkanı Engin Sezer, Suriye için başlatılan yardım kampanyası için ddernek binasında basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın açıklamasında Şube Başkanı Engin Sezer, "Suriye'de Mart 2011'de başlayan ve halen devam etmekte olan kriz 500 binden fazla insanın ölümüne, binlercesininde hapse atılmasına sebep olmuştur. Milyonlarca kişi yaşadıkları yerden ayrılmak zorunda kaldı ve kendileri için emniyetli ülkelere sığındı. Suriye içerisinde güvenli bölge olarak kabul edilen alanlarda kurulan çadırkent ve konteyner kentlerde ise 1 milyon civarında insan hayata tutunmaya çalışmaktadır. Yazın sıcağın yoğun bir şekilde yaşandığı bölgede ayrı sıkıntılar yaşanmakta, kışın ise çok daha vahim sıkıntılar yaşanmaktadır. İnsanlar gerçek bir yaşam mücadelesi vermektedirler. Kampların toprak alanlarda kurulmuş ve altyapının olmaması nedeniyle yağmur ve kar yağması ile birlikte insanlar bu alnalarında çamur deryası içinde yaşamaktadırlar. Ayrıca çok soğuk iklim şartlarında ısınma olanacaklarının kısıtlı olması nedeniyle de tam bir dram yaşanmaktadır." dedi.

Yaşanan bu sel felaketinde yaklaşık 9 kampta 25 bin civarında insanın etkilendiğini söyleyen Başkan Sezer, "kamplardaki çadırlar ve içerisindeki eşylaar tamamen kullanılamaz hale gelmişti. Bu soğuk hava şartlarında çadırları ve bütün eşyaları yok olan mazlum kardeşlerimizeyardımlarımızı ulaştırmak için gayret sarf etmekteyiz. Özellikler battaniye, soba, kışlık kıyafet, sünger aytak, gıda maddeleri, sabun, şampuan, bulaşık sabunu, elde yıkmak için çamaşır deterjanı gibi malzemlere ihtyaç vardır. Sakarya İHH olarak acil koduyla başlattığımız kampanyada battaniyeye ihtiyaç vardır. Battaniyeler 2.el de olabilir. Bağışçılarımızdan ricamız kullanmadıkalrı temiz battaniyeleri bir poşete koyup o şekilde dereneğimize bırakmalarıdır. Yeni battaniye almak isteyenler kendileri de alabilir derneğimize de bağışta bulunabilirler. Bir battaniye bedeli 40 TL'dir" ifadelerini kullandı.

Şehrimizde de ihtiyaç sahibi aileler içinde açıklamada bulunan Sezer, "Kışlık ihtiyaçlarını karşılamak ise 'sıcak bir iyilik' sloganıyla başlattığımız kampanyada da bağışçılarımızın derneğimize gelip nakdi bağışta bulunabilecekleri gibi kendilerinin de satınalması suretiyle bağışlarını aynı olarakta yapabilirler" dedi.

Başkan Engin Sezer, bağışçıların kampanya dahilinde bot 40 TL, mont 45 TL, atkı bere eldiven 25 TL, battaniye 40 TL, yakacak için 50 TL nakdi yardımda bulunabilecekelerini dile getirdi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2769105/ihh-baskani-sezer-suriye-icin-aciklama-yapti