Spordaki şiddet Sapanca'da konuşuluyor

MEDYABAR.COM -

Aziz GÜVENER'in haberi

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Türkiye Futbol Federasyonu'nun katkılarıyla düzenlenen Sporda Şiddetin Önlenmesi ve Tahkim Çalıştayı Sapanca'da bulunan Güral Otel'de otelde başladı.

Çalıştayda oluşturulacak komisyonlarda "Sporda Tahkim", "Sporda şiddetle etkin mücadelede e-kart ve e-bilet etkisi", "6222 sayılı kanun ve kanuna ilişkin yönetmeliğe dair diğer uygulama sorunları" ve "Sporda şiddetin önlenmesi" konularını tartışılacak. 2 gün sürecek çalıştaya, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, TFF Başkan Vekili Hüsnü Güreli, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, TFF Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu, hakim ve savcılar, kulüp başkanları ve yöneticiler katıldı.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan yaptığı açılış konuşmasında, "Böylesine bir devasa bir yapının, farklı bakanlıkların, farklı kuruşların uygulama anlamında sahada görev ve sorumlulukların olduğu bir tabloda bu hazurunun bir araya getirip ortak bir tarih belirlemek ancak mümkün oldu. 6222 sayılı yasa yoğunluk ile uygulandığı Süper Lig ve PTT lig maçlarının son günlerine denk gelmesi tamamı ile tesadüf oldu. Gündem mevcut tablo bir kere daha gözden geçilmesi ile devam edecek ama komisyonlarda tartışılacak konular çok ince ayrıntılar, yasa uygulaması sahada görülen eksikleri acısından önem arz ediyor" dedi.

SPOR CEZA KANUNU

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil ise spor ceza kanununun çıkarılması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Futbol dinamik bir alan, sosyal bir alan bütün dünyada da etkin bir alan büyük bir sektör. Hakim ve savcılarımız spor ile bir iltilaf önünüze geldiği zaman normal sürece bırakmasınlar. Yargılamayı en hızlı, en seri nasıl çözebiliyorlarsa bunu uygulamalarını tavsiye ediyorum. Spor alanındaki itilaflar bekletilecek itilaflar değildir. Çok kısa sürede çözülmesi gereken itilaflar. Zamana bıraktığınızda bu alandaki tüm faaliyet çöker. Çalışılmaz hale gelir. Adaletin tecellisi ve adaletin vicdanı adına spor ceza kanununun çıkartılıp federasyonların aynı hukuki statüye tabi tutulmasının acilen şart olduğu düşünüyorum"

- Medyabar, Spor bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2769183/spordaki-siddet-sapancada-konusuluyor