Ali Kemal Sofu ilk kez konuştu İşte sözleri

MEDYABAR.COM / Kaan GÜMÜŞEL
Ak Parti İl Teşkilatında kongre süreci sıkıntılı başladı. Teşkilat yoklamasının ardından Genel Merkez kararıyla bazı ilçelerde tek adayla kongreye gidileceği açıklanırken, bomba Hendek'te patladı. 3 yıldır ilçe başkanlığı görevini yürüten Ali Kemal Sofu Genel Merkez tarafından tek aday ilan edildi, Belediye Başkanı Ali İnci ise resmen savaş açtı. İlk önce Belediye Meclis üyesi Ahmet Kavakçı'nın aday olduğunu açıklayan Ali İnci, Cumartesi günü Genel Merkezin teklifiyle bir araya geldiği Milletvekilleri Şaban Dişli ve Ali İhsan Yavuz ile İl Başkanına 'Ali Kemal Sofu olmaz' diyerek rest çekti. Bunun üzerine Genel Merkez Hendek Kongresini 'ileri bir tarihe' erteledi.

Bu süreçte Belediye Başkanı Ali İnci'nin açıklamaları basında sıkça yer alırken 'kesinlikle istemediğini' söylediği İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu herhangi bir açıklaması olmadı. Ve süreç sebebiyle beyanat vermekten kaçınan Ali Kemal Sofu sessizliğini Medyabar'a bozdu.

Partinin hassasiyeti sebebiyle süreçle ilgili çok fazla konuşmak istemediğini belirten İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, sorularımıza kısa ve net cevaplar verdi...

Öncelikle 3 yıl önce yine tek aday olarak girdiğiniz kongreyle göreve başladınız. Buradan başlayalım...

3 sene önce de benzer bir durum yaşandı. Eski İlçe Başkanımız Şenay Sakal'ın ardından teşkilat yoklaması, İl'in değerlendirmesi ve Genel Merkezin tavsiyesiyle benim tek aday olduğum kongreyle göreve başladık. O zaman herhangi bir ihtilaf yoktu...

Genel Merkez sizin İlçe Başkanlığına devam etmeniz yönünde görüş belirtti...

Bizler öncelikle Ak Parti'de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı, şu an da Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile devam eden ideallerimiz için çalışıyoruz. Yeni Türkiye'nin inşaasında üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Geçen sefer olduğu gibi, bugün de İl yönetimimiz, Sayın Bakanımız ve Milletvekillerimizin görüşleri ve Genel Merkezimizin takdiri bu yönde. Tabii ki ne karar verilirse boynumuz kıldan ince. Bu şekilde bakıyorum, hayırlısı olmasını diliyorum.

Peki 3 yılda ne değişti de bugün aynı süreç yaşanırken Ali İnci böyle bir tavır aldı?

Ali Başkan siyaseten hocamızdır. 1994'te kaybettiği seçimden bu yana birlikte çalıştık. 20 yıldır aynı anlayışta siyaset yapıyoruz. 3 yıldır da sorunumuz olmadı. Bu süreçteki tavrını anlayabilmiş değilim. Gerçekten bir sorun varsa kendisine sormak lazım. Kişisel bir durum olduğunu sanmıyorum. Kol kola birlikte çalıştık. Başkanımızın kendi takdiridir.

Ali İnci'nin desteklediği Ahmet Kavakçı da sizin yönetiminizdeydi. Bu süreçte kendisiyle görüşmeniz oldu mu?

Ahmet Kavakçı yönetim kurulumuzdaydı. Yerel seçimlerde teşkilatımızın tavsiyesi üzerine aday gösterildi ve Belediye Meclis üyesi seçildi. Bugüne kadar birlikte çalıştık. Kendisiyle görüşmemiz oldu. Demokratik hakkını kullandığını beyan etti ancak teşkilat ve Genel Merkeze rağmen bu şekilde tavır almalarının nedenini bilmiyorum.

Son yerel seçimlerde Hendek'te alınan oyun düşmesiyle ilgili ne söyleyeceksiniz?

Biz teşkilat olarak Belediye Başkanımızla birlikte gayretle çalıştık. Büyükşehir'e yüzde 60'larda oy kazandırdık ama ilçede daha düşük oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de yüzde 70 oranında oy aldık. Dediğim gibi çalışmalarımızı aynı gayretle yaptık, halkımızın takdiridir. Bizler her zaman oylarımızı arttırmak ve vatandaşımıza hizmet etmenin gayretindeyiz.

İlçede Kemaliye Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm ile ilgili bir kaç gündür süren bir gerginlik var. İlçe Başkanı olarak bir değerlendirmeniz olacak mı?

Malum yoğun süreçten dolayı inceleme fırsatım olmadı. Ancak mahkemelik bir durum var ve halkımızın mağdur olmaması için hassas davranmak lazım. Bu konuda en doğru karar verilecektir.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2769379/ali-kemal-sofu-ilk-kez-konustu-iste-sozleri