Bakar Eker'den Sakarya için 3 müjde

Bazı programlara katılmak üzere şehrimize gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Büyükşehir Belediyesi'ni de ziyaret etti.
Vali Mustafa Büyük, AK Parti Milletvekilleri Hasan Ali Çelik ve Ali İhsan Yavuz, AK Parti İl Başkanı Recep Uncuoğlu ve Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş'ın da hazır bulunduğu ziyarette ilk konuşmayı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu yaptı.
Bakan Eker'e Sakarya'ya verdiği desteklerden ötürü şükranlarını sunan Başkan Toçoğlu, "Sayın Bakanımıza öncelikle yapmış olduğu ziyaretten ötürü teşekkür ediyorum. Biz Sayın Valimiz ve Milletvekillerimizle beraber Bakanımızla yaptığımız toplantıda Sakarya ile ilgili eksiklerimizi kendilerine aktarmıştık. Kendileri de bu eksikliklerle ilgili çözümleri ifade ettiler. Önemli eksikliklerden birincisi, Büyükşehir olduktan sonra bölgemizde olan ahırların bir araya getirilmesi ile ilgiliydi. O konudaki müjdeyi Bakanımızdan aldık. İnşallah kısa sürede genelge çıkar. Yine mera vasfını kaybetmiş arazilerle ilgili konuyu detaylıca görüştük. Arkadaşlarımız da bize bu konuda yardımcı olacaklar. İnşallah bu konuyu da böylece çözmüş olacağız. Kendilerine, şehrimize, belediyemize hoş geldiniz diyorum" dedi.

AK Parti hükümetinin ve özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönlünde Sakarya'nın ayrı bir yeri olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Bugün Sakarya'da Milletvekillerimizle birlikte Valiliğimizi ziyaret ettik ve Ziraat Odaları Bölge Toplantısı'na katıldık. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret ediyoruz. Sakarya'mızda daha sonradan mera kapsamına alınan alanın rekreasyon düzenlemesi ile ilgili bir meselemiz var. Bu meseleyi arkadaşlarımıza söyledim. İnşallah o bölgeyi Sakarya'ya bir rekreasyon alanı olacak şekilde çözeceğiz. Şehrimiz Büyükşehir olunca sınırlar genişledi. Daha önceden yapılan bazı tarımsal faaliyetler, bazı hayvansal üretim faaliyetleri yeni dönem içinde Sakarya'nın faaliyetleri arasında yer alacak olan tarım alanları ya da tarıma ihtisas olacak sanayi bölgeleri yapılıyor. Şu anda bakanlık olarak bu çalışmaları biz devraldık ve devir sürecini yaşıyoruz. Sakarya'yı da bu manada birkaç yönüyle ilgili olarak bir organize bölge haline getirmeyi planlıyoruz.Planlarımızdan ilki, Sakarya'mızın potansiyeli itibariyle varlığı çok yüksek düzeyde gelişen dış mekân süs bitkileri geliştirilmesi bununla ilgili burada bir organize bölgenin kurulması, ikincisi ise yine bir Organize Hayvancılık Bölgesi kurulması. Bu ikisi ile ilgili olarak Sakarya'yı düşünüyoruz. Burada iki tane ayrı Organize; biri dış mekan süs bitkiciliği diğeri hayvancılık olmak üzere Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi düşünüyoruz. İnşallah Sakarya'mız bu güzel çalışmalarla daha da güzelleşir. Adına şanına tarihine yakışır bir şehir haline dönüşmeye devam eder. Biz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak desteğimizi sürdüreceğiz. Hem bizim gönlümüzde hem de hükümetimiz ve Sayın Başbakanımızın gönlünde Sakarya'nın ayrı bir yeri olduğunu iyi biliyoruz" dedi.
Ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Bakan Mehdi Eker'e, Sakarya motiflerinin yer aldığı bir minyatür çalışması hediye etti.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2769417/bakar-ekerden-sakarya-icin-3-mujde