Dolmuş Taksicilerin Önünü Kim Kesiyor?

Coşkun Bilir
Coşkun Bilir

Şehir içi taşımacılığında dolmuş taksileri ve minibüslerin öneminin oldukça fazla olduğunu biliyoruz.
Ara sıra şikayetlerde bulunsak ta şehrimizin taşıma yükünü bu araçlar çekiyor.
Yaklaşık bir yıldır dolmuş taksicileri ve minibüsçüler arasında yaşanan bir kavga var.
Bu kavganın nedeni dolmuş taksicilerin bugün 6+1 olan müşteri kapasitelerinin 8+1'e çıkarılmasını istemelerinden kaynaklanıyor.
Önce Dolmuş taksicilerin ne istediğine bakalım?
02.08.2013 tarih ve 28726 sayılı resmi gazetede Otomobil tanımı değiştirilerek, ticari araçlara uygulanan ÖTV ve KDV indirimlerinden faydalanabilmek ve halkımızın yeni üretilen araçlarda çok daha rahat yolculuk imkânı için 6+1 olarak uygulanan Taksi dolmuşlarının ruhsatlarının 8+1 olarak değiştirilmesi üzerine UKOME'ye teklif götürmüşler.
UKOME bu başvuruya RED cevabı vermiş.
RED gerekçesi olarak da ''şehir içindeki müşteri azlığı ile halk otobüsleri ve minibüslerin dolmuş taksilerle yaşayacağı rekabeti'' göstermişler.
Dolmuş taksiciler bu RED kararının arkasında minibüsçüler odası başkanı Ali Bektaş'ın yapmış olduğu baskının büyük etken olduğunu söylüyorlar.
Yeni çıkan yasa ile Taksici ve dolmuş taksici esnafının yıllardır beklediği ticari araca uygulanan yüksek ÖTV farkı ortadan kalkıyormuş.
Dokuz kişi olan oturma yeri araçların ÖTV'si %9 olduğundan dolayı, aracın maliyeti ortalama %40 daha ucuza alınacağını söyleyen Dolmuş taksiciler, fabrika çıkışı 65 bin tl olan aracın fiyatı 107 bin liraya aldıklarını belirtiyorlar.
Şayet Büyükşehir Belediyesi 8+1'e vereceği ruhsat ile dolmuş taksici esnafına 40 bin tl, fayda sağlandığını söyleyen, Kooperatif başkanı bu yapılan yanlışlıktan mutlaka dönülmesini istiyor.
Kocaeli İl'inde uygulanan bu kararın Sakarya'da neden uygulanmadığını soran taksici dolmuş esnafı;
Şehirde eski araçlar yerine modern klimalı son modern araçları ile müşterilerine hizmet etmeyi amaçlayan yetkililer UKOME'nin bu kararın tekrar gözden geçirilmesini talep ediyorlar.
Elçiye zeval olmaz derler?
Dolmuş taksicilerin bu haklı taleplerine bakalım Büyükşehir ne cevap verecek?
Coşkun Bilir
01.11.2014

- Medyabar, Coşkun Bilir tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/2770428/coskun-bilir/dolmus-taksicilerin-onunu-kim-kesiyor