Eşit oy alan muhtar adayları yazı-turayı kabul etmedi

MEDYABAR.COM-: İki muhtar adayı da yazı-tura yerine seçimin tekrarlanması görüşünde.

Yasalara göre, berabere sonuçlanan seçimin galibi kura ile belli olacak.

25 yıldır aralıksız muhtarlık görevini yürüten Cevat Yurtsever ile 20 sene önce yenildiği rakibinin karşısına bir kez daha çıkan Bülent Denli'nin muhtarlık yarışı bu sefer de berabere bitti.

529'ar oy alan iki rakip berabere kalındığını öğrenince adeta şok yaşadı.

Seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ edilmesinin ardından iki aday da Seçim Kurulu'na itiraz ederken, oyların bir kez daha sayılmasını istiyor.

Yenidoğan Mahallesi'nin çeyrek asırlık muhtarı Cevat Yurtsever "Her türlü karara itiraz ederim. Kavga gürültüye gerek yok. Oylar yeniden sayılsın, yine aynı sonuç çıkarsa yeniden seçime gidilsin. Kura veya yazı-turaya kesinlikle karşıyım. Öyle bir durumda ölünceye kadar itiraz ederim" dedi.

20 sene önce yenildiği mevcut muhtarın karşısına bir kez daha çıkan muhtar adayı Bülent Denli'de rakibi gibi yazı turaya karşı olduğunu söyledi.

Denli, "İtirazımızı bidirdik, dilekçemizi verdik sanırım yarın açıklanır. 20 sene önce Memur Bloklarında bizi tanımadıkları için pek etkili olamamıştık. 20 senelik bir ara verdik. Başkaları çıkıp yarışsın dedik. Onlar başarılı olamayınca yine aday olma kararı aldım. Ben seçim istiyorum fakat kurallar yazı-tura olmasını öngörüyor. Böyle bir şey olursa gitmeme kararım var. Kuraya katılmayacağım" ifadelerini kullandı.

5 Muhtar adayının yarıştığı Yenidoğan Mahallesi'nin eşit sayıda en çok oyu alarak berabere kalan 2 muhtar adayı ilk önce İlçe Seçim Kurulu'na itiraz ettikten sonra İl Seçim Kuruluna' da dilekçe verildi.

Alınan bilgiler doğrultusunda İl Seçim Kurulu'nun kurasının kısa bir sürede açıklanacağı öğrenildi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2770750/esit-oy-alan-muhtar-adaylari-yazi-turayi-kabul-etmedi