FETÖ'cu bir komiser yardımcısının itirafları

Kırşehir'de Komiser Yardımcısı olarak görev yapan ve 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan B.K., itirafçı oldu. B.K., ifadesine göre, 2003'te sınavları kazanarak, İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu'nda eğitime başladı ve ikinci yılında cemaatle temas kurdu. Komiser Yardımcısı İsa Güneş ve Ömer Tokuş'un yönlendirmesiyle bir eve giden B.K'yi iki üniversite öğrencisi karşıladı. B.K. bu evde, kendisi gibi 10-15 polis okulu öğrencisiyle karşılaştı. Grup ilerleyen aylarda evde namaz kıldı ve Türkçe olimpiyatlarını izledi.

B.K., 2005'te Sakarya'ya tayin edildi. Şehirde kendisini hiç tanımadığı Komiser Yardımcısı Mehmet Erdoğan ve polis Mehmet Köse'nin karşıladı. B.K., cemaat tarafından polis memurları Koray Öktem ve Fahri Koca ile Karaman Kalıcı Konutları'na yerleştirildi. B.K., ifadesinde, "Biz hiçbir eşya almadık. Herşey dayalı döşeliydi" dedi.

Önleyici Hizmetler Büro Amirliği'nde çalışmaya başlayan B.K.'nin evi zamanla cemaatçi polislerin haftalık toplantılarına sahne oldu. Dini sohbetler yapıldı, Fetullah Gülen'in CD'leri izlendi. Bir toplantıda kendilerinden para istendi. B.K. 30 TL verdi. Sonraki toplantıların bitiminde de para alınmaya devam edildi. Ayırca aylık olarak da "himmet" parası toplanıyordu.

B.K. evrak dağıtımı için gittiği adliyede eşiyle tanışıp sevgilisi oldu. Ancak Mehmet ve Yusuf adlı polisler, "O kadın açık. Sen kapalı biriyle evlenmelisin" diyerek, karşı çıktı. İtirazlara rağmen evlenen B.K., Kahramanmaraş İstihbarat Şubesi'nde görevlendirildi.

Burada cemaatle oaln bağını sürdüren B.K., hem sohbetlere katılmaya, hem de himmet ödemeye devam etti. Bu esnada, Nisan 2012'deki komiserlik sınavlarına çalıştığını belirten B.K., şunları söyledi:

"Sınavdan iki gün önce polis Celal Bağırkan beni arayarak, ikametine davet ederek, birlikte çalışmayı teklif etti. Ayıp olmasın diye kabul ettim. Aydın, Celal, Ahmet ve Cumali isimli şahıslarla birlikte 10-12 kişi biraraya geldik. Buraya imam hatip lisesinde öğretmen olarak bildiğim Mevlüt isimli şahıs da geldi. Bu şahıs herkesi odaya çağırarak, teker teker 10-15 dakika görüşme yaptı. Sonra beni çağırdı. Üç kez Kuran'a el basmamı istedi. 'burada olan burada klır, buradan dönmenin sonu iyi olmaz. Dönenlerin başına kötü şeyler gelir' diyerek, yemin etmemi istedi. Sonra başkomiserlik sınavında çıkacağını söylediği yaklaşık 80 soruyu gösterdi. Bunun kul hakkı olduğunu, kesinlikle kabul etmeyeceğimi ve kaldı ki sınava yeterince çalıştığımı söyledim. Bana 'Hepiniz iyi insanlarsınız, sonuçta bu sınav ile vatana millete hizmet edeceksiniz, iyi yerlere gelmenizi istiyoruz' diyerek, ısrar etti. O an ikametten ayrılmayı düşündüm. 'Bizim her yerde elimiz kolumuz var' diye tehdit edince korkumdan ikametten ayrılamadım. İkamette kaldığımız süre boyunca 80 soruyu projeksiyon cihazıyla 80 tane soruyu tek tek okutarak ezberlettiler. Sınava girenler arasında ve o tarihte ikamette bulunanların çoğu sınavı kazandı. Sınavda çıkan sorular bize verilen sorularla aynıydı. Sadece Mustafa Erkılıç isimli polis memuru kendisine iki yıl soru verilmesine rağmen kazanamadı. Ben sınavdan 93 aldım."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2771000/fetocu-bir-komiser-yardimcisinin-itiraflari