Adatepe'nin cenazesi İstanbul'a gönderildi

Dün akşam üstü trafik kazası sonucunda yaşamını yitiren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı olan Ülkü Adatepe'nin cenazesi Akyazı Devlet Hastanesi morgunda bekletildi.
Adatepe'nin cenazesini almak üzere gelen yakınları işlemleri tamamlarken, Adatepe'nin sevenleri sık sık yetkilileri arayarak bilgi aldı. Çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de hastanede bulunuyor.

Adatepe'nin cenazesi Şişli Belediyesi'ne ait araçla alınarak, İstanbul'a gönderildi.

Akyazı yakınlarında trafik kazasında hayatını kaybeden Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin oğlu Ahmet Doğançay, "Annem nasıl öldü hala inanamıyorum" dedi. Adatepe yarın son yolculuğuna uğurlanacak.
Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe Sakarya'da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti, eşi ve otomobilin sürücüsü de yaralandı. Kaza sonrası üzücü haberi alan Ülkü Adatepe'nin oğlu Ahmet Doğançay Amerika'dan Türkiye'ye geldi. Kazaya ve annesinin ölümüne inanamayan Doğançay, "Ben hala inanamıyorum. Çünkü annem Amerika'ya geldi tedavilerini yaptırdık. Sağlığı çok iyiydi. Kaza nasıl oldu düz yolda, gündüz vakti, boş bir yol, düz bir yolda nasıl bir kazadır hala inanmıyorum. Biz memleketini seven ona hizmet eden, kim iyi yapıyorsa onu destekleyen gerçek Atatürkçüyüz. Atatürk nasıl bizim için ölmediyse annem de ölmedi. Annemin bizim için bıraktığı miras için çalışacağız. Cenaze töreni şuanda net değil ya cuma ikindi namazı ya da cumartesi öğle namazından sonra cenaze töreni yapacağız" diye konuştu.
Öte yandan, Adatepe'nin cenazesi Şişli Belediyesi'ne ait araçla alınarak, İstanbul'a gönderildi.

Ülkü Adatepe kimdir ?

27 Kasım 1932'de doğdu. Atatürk'ün en küçük manevi kızı. Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu'nun kızıdır.

Zübeyde Hanım'ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım'ın ölümünden sonra bir süre Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım'la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği'nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey'le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey?in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü'yü Çankaya Köşkü'ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı.

Atatürk öldüğünde Ülkü altı yaşındaydı. Üsküdar Amerikan Lisesi'nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadı ve genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. On üç yıl süren bu evliliğinden iki oğlu oldu. İkinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2771081/adatepenin-cenazesi-istanbula-gonderildi