Küçük mucit Eskişehir yolcusu

24-25 Aralık 2015 tarihinde Eskişehir'de gerçekleşecek olan Bilim Olimpiyatları'na Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel Ortaokulu öğrencisi Azra Aksoy, Fen Bilimleri öğretmeni Burcu Gül'ün danışmanlığında yaptığı "Televizyonun Kromozom Yapısı Üzerine Etkileri? adlı buluşuyla katılım hakkı kazandı.

Günümüzde günlük yaşamın vazgeçilmezi haline gelen televizyonun, kromozom yapısı üzerine etkilerini proje danışmanı Burcu Gül'ün desteğiyle inceleyen Azra Aksoy, soğan bitkisin hücrelerini üç gün boyunca günde sekiz saat televizyondan kaynaklanan elektromanyetik alanların kromozom yapısına bir etkisinin olup olmadığını inceledi.

Soğan bitkisi 0.25, 0.50, 1 ve 2 metre mesafelerle televizyonun elektromanyetik alanlarında mesafeye bağlı olarak etkilerini inceledi. Elde edilen sonuçlara göre, kısa süreli de olsa 1 metreden daha kısa mesafelerden televizyona maruz kalmanın, hücre bölünme aktivitesini arttırmakta ve hücrelerin olması gerekenden daha hızlı bölünmesine sebep olduğunu keşfetti.

Bu da canlının enerjisinin büyük bir kısmını hücre bölünmesine ayırmasına ve diğer fonksiyonlar için yeterli enerjinin kalmamasına neden olduğunu ve bunun sonucunda da başta yorgunluk olmak üzere, özellikle hücrelerin aşırı bölünmesine bağlı olarak, ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğini ortaya koydu.

Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel Ortaokulu öğrencisi Azra Aksoy'un ve proje danışmanı Fen Bilimleri öğretmeni Burcu Gül'ün yapmış oldukları bu çalışmanın sonuçlarına göre, evlerde televizyonu mümkün olduğu kadar uzak mesafelerden izlemenin, özellikle de gelişim çağında olan çocukları; televizyondan kaynaklanabilecek olumsuzluklardan korumamızı sağlayacağı ortaya çıktı.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2771086/kucuk-mucit-eskisehir-yolcusu