83 yaşındaki Yaşar Dede gençlere taş çıkarıyor

Murat Diri-Taraklı

MEDYABAR.COM-: Aslen Bolu'nun Göynük ilçesi Dereiçi köyünden olan 83 yaşındaki Yaşar Çelik, uzun yıllar çiftçilikle uğraştıktan sonra emekli oldu. Emekli olduktan sonra Taraklı ilçesine yerleşen Çelik, 2002 yılından itibaren ahşap hediyelik eşya ürünleri satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Tezgahına Alıç'ı ilave etti

Her gün sabahın erken saatlerinde Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık Meydanına tezgah açtığını söyleyen Yaşar Çelik, Gençliğimde dağlardan çuval çuval Alıç toplardım. Onları ipe dizer İstanbul'da satardım şimdi ise köylerden para ile alıyorum ipe dizip 2,5 Liradan satıyorum dedi. Kendini bildiği bile çalıştığını söyleyen Çelik, ''Şimdiki gençler iş yok, para yok diye dert yanıyor. Bakın oturduğum yerden para kazanıyorum kimse iş yok diye dert yanmasın dedi. 7 çocuğundan 5'inin öldüğünü söyleyen 83 yaşındaki Yaşar Çelik eşinin de 15 yıldır felçli olduğunu söyledi. Allah'a şükürler olsun aslında emekli maaşım bana yeter ama küçüklükten gelen bir hastalık çalışmadan duramıyorum, her gün buraya tezgahımı açar harçlığımı da çıkartırım '' dedi.

Soğuk havanın etkisini artırmaya başladığı dönemde tezgahlarda alıcısıyla buluşan alıç, aynı zamanda kışın habercisi olarak da biliniyor. Fındık büyüklüğünde olan çekirdekli bir yapıya sahip ve mayhoş bir tadı olan alıcın çıkması, yaz mevsiminin tamamen bittiği anlamına geldiği belirtiliyor.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2771298/83-yasindaki-yasar-dede-genclere-tas-cikariyor