Köylere trafik işaretlemesi geliyor

İl Özel İdaresi, Yüksek Planlama Kurulu tarafından 18 Nisan 2012 günü yapılan toplantıda köylerin altyapı ihtiyaçları için 2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nden ayrılan 550 milyon TL tutarındaki ödeneğin kullandırılması çerçevesinde Sakarya iline 4 milyon 235 bin TL ödenek gönderilmesini kararlaştırmıştı. Kararlaştırılan ödenekler İlçe Köylere Hizmet Götürme Birlikleri hesaplarına aktarıldı.
Kentlerde yaşayan nüfusun özellikle kırsal alanlardan kente göç sebebiyle hızla arttığı Türkiye'de hem kırsal alanlardaki kalkınma ve gelişmişlik sorununun aşılabilmesi, hem de kentlerdeki aşırı nüfus artışının dengelenebilmesi için kırsal kalkınmanın büyük önem taşıdığından hareket ile proje ilk kez 2005 yılında uygulanmaya başlatılmıştı.
Projenin amacının kırsal kalkınmanın da en önemli aşaması kırsal alanlarda yaşam kalitesinin yükselmesini sağlayacak temel fiziki altyapı hizmetlerinin sağlanması ve bu anlamda gösterilecek çaba, verilecek hizmetler ve ülkemiz koşullarında bu alana ayrılacak mali kaynaklar ile kırsal alanlarda yaşanan birçok sorunun çözümüne katkıda bulunmasını sağlamak olduğu açıklandı.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Soytürk KÖYDES Projesi kapsamında bu yıl ilk kez Sakarya'da köy yollarında trafik işaretlemesi için 359 bin 500 TL ödeneğin İlçe Kaymakamlıkları tarafından kullanılması kararı alındığını açıkladı.
Soytürk şunları belirtti: "Alınan bu karara göre Akyazı'ya gönderilen ödenekten 59 bin, Ferizli'ye 16 bin, Geyve'ye 67 bin, Hendek'e 63 bin, Karapürçek'e 3 bin 500, Kaynarca'ya 54 bin, Kocaali'ye 37 bin, Pamukova'ya 28 bin, Söğütlü'ye 7 bin ve Taraklı'ya 25 bin TL ödenek kullanıma açıldı. Halen ihalesi yapılan Kocaali ilçesinde köy yollarında trafik işaretlemesi çalışmalarının, Taraklı ilçesinde de 25 bin lira ödenekli trafik işaretleme işi ihale iş ve işlemlerinin Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ve İlçe Kaymakamlıkları tarafından devam ettirildiği açıklamasında bulunuldu."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2771969/koylere-trafik-isaretlemesi-geliyor